spoofing

Norske teleselskaper går sammen om å stoppe svindel med falske telefonnumre

Skal hindre svindlere i å få det til å se ut som om det er banken eller politiet som ringer.

Alle norske teleoperatører går nå sammen om å hindre at utenlandske spoofing-svindlere kan få det til å se ut som om de å ringer fra norske telefonnumre - for eksempel et av politiets numre.
Alle norske teleoperatører går nå sammen om å hindre at utenlandske spoofing-svindlere kan få det til å se ut som om de å ringer fra norske telefonnumre - for eksempel et av politiets numre. Illustrasjonsfoto: Telenor

I november går alle norske teleoperatører sammen om å blokkere muligheten for at kriminelle skal kunne misbruke norske fastnettnumre via såkalt spoofing. Det vil gjøre det mye vanskeligere for svindlere å gi seg ut for å være aktører som bank og politi.

Spoofing innebærer at det originale, utenlandske telefonnummeret «viskes ut» – og erstattes med et norsk nummer, slik at det for den som blir ringt opp ser ut som om oppringingen kommer fra det norske nummeret. Typisk har numrene til banker og politi blitt brukt til slike svindeloppringinger.

Alvorlig samfunnsproblem

– Telefonsvindel er blitt et alvorlig samfunnsproblem, som dessverre rammer stadig flere nordmenn. Svindlere som ringer og gir seg ut for å være alt fra bankansatte til politi, utnytter tilliten til disse institusjonene til å fralure folk det som kan være store summer, sier Thorbjørn Busch, senior sikkerhetsrådgiver i Telenor.

– Vi vil gjøre det vi kan for å sikre våre kunder mot svindel, og er veldige glade for å kunne gjøre det sammen med resten av bransjen. Sammen kan vi bygge felles front mot utspekulerte svindlere, og dermed sperre for både ubehagelige og potensielt svært skadelige oppringninger til norske mobilkunder, sier Øivind Kristiansen, svindelekspert i Telia Norge.

Både Telenor og Telia har sendt ut meldinger om det nye tiltaket.

Alle anrop skal blokkeres

Anti-spoofing tiltaket som nå settes i gang, skjer gjennom ITAKT – en ideell forening som samler norske internett- og teleoperatører for å bekjempe svindel og misbruk av tjenester og infrastruktur. ITAKT – består i dag av Telenor, Telia, Ice, Altibox og Globalconnect.

Med den nye blokkeringen som innføres i det norske telenettet i november vil spoofing av norske fastnettnumre fra utlandet ikke lenger være mulig.

– Vi har tidligere hatt mulighet til å «sikre» numrene til virksomheter som ønsker å beskytte disse mot spoofing. Men med den nye blokkeringen vil alle anrop fra utlandet med norske fastnettnummer bli blokkert, sier Busch.

Fastnettnumre starter med 2, 3, 5, 6 eller 7 – og er typisk numre som angir en stedstilhørighet, for eksempel 21 80 21 80 til Oslo Kommune eller 75 55 50 00 til Bodø Kommune.

Anbefalt av Nkom

– Dette er i praksis en showstopper for veldig mange av de kriminelle aktørene som i dag driver med organisert telefonsvindel mot norske forbrukere. Kommer det anrop fra utlandet til Norge, og disse er satt opp med et norsk fastnettnummer som avsender, vil disse samtalene bli parkert og ikke kunne leveres til norske forbrukere, sier Kristiansen.

Sperren ITAKT-medlemmene innfører i løpet av november, er i tråd med anbefalinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (NKOM) og retningslinjer satt i Ekomforskriften og Nummerforskriften, opplyser Telenor.

Powered by Labrador CMS