tele2

Telemontør Oppgraderte Tele2s 5G-nett for 34 kroner timen

Underleverandør av underleverandør av underleverandør hyret inn russisktalende arbeidskraft.

En underleverandør av Tele2 har betalt 34 kroner i timelønn, skriver svenske medier.
En underleverandør av Tele2 har betalt 34 kroner i timelønn, skriver svenske medier. Illustrasjonsfoto: Terje Bendiksby/NTB

Den svenske nettavisen ETC skriver at minst en russisktalende telemontør har blitt betalt 34 svenske kroner per time mens han jobbet med å oppgradere Tele2s 5G-nett i Sverige. Det melder bransjeavisen telekomnyheterna.

Det er Eltel Networks som har kontrakten med å oppgradere nettet for Tele2, men det er en underleverandør til en av Eltels underleverandører som ifølge ETC har hyret inn den eller de personene som har jobbet for den ekstremt lave timelønna. Arbeidet skal blant annet ha gått ut på å bytte ut Huawei-komponenter i mobilmastene.

Avisen skriver at det er selskapet Scanditur International AB i Motala som har ansatt den russisktalende montøren. Selskapet er leid inn av et annet Motala-selskap; Telecom Services With IQ International AB, som er Eltel Networks' underleverandør i 5G-kontrakten.

Avbrøt alt samarbeid

Tele2 sier til den svenske nettavisen at de har forsikret seg om at Eltel umiddelbart avbrøt alt samarbeid med den aktuelle underleverandøren, da de ble klar over underbetalingen, og Eltels kommunikasjonssjef i Sverige, Jenny Egeland, forteller at de mandag morgen stoppet alt arbeid der underleverandøren var involvert, og har bedt om dokumentasjon fra selskapet for å finne ut hva det er som har skjedd.

Det framgår ikke om tiltakene gjelder begge Motala-selskapene, eller bare Scanditur International, som hadde hyret inn den underbetalte montøren.

Ifølge Egeland er alt monteringsarbeid på den aktuelle siten satt i bero inntil videre.

Norsk standard for seriøs telekom

I Norge rystet en lignende sak telebransjen i 2014, da det ble avdekket at rumenske fagarbeidere hadde hatt en timelønn på 7,50 kroner under utbyggingen av mobilnettet til Netcom og Tele2 Norge. Den gang var det en underleverandør av Netel som hadde ansatt arbeiderne.

Da fire ansatte hos teleentreprenøren Fibertec i fjor anmeldte arbeidsgiveren sin for lønnstyveri, var det starten på en prosess som har endt med at Fair Play Bygg når har fått sine første støttemedlemmer fra telebransjen i Norge – blant annet Netel – og har satt i gang et arbeid med å utvikle en bransjestandard for seriøsitet.

Powered by Labrador CMS