telegram
Gir etter for press: Meldingsappen Telegram har nå blitt litt mindre privat
Sjefen endrer retningslinjene.
Meldingsappen Telegram har skapt et navn for seg selv ved å fokusere kompromissløst på personvern og på å holde samtaler hemmelige og skjult for offentligheten.
Ikke uventet har det sterke personvernfokuset også ført til at Telegram har måttet tåle mye kritikk for å legge til rette for kriminell aktivitet og for å nekte å samarbeide med myndigheter. Dette toppet seg nylig med arrestasjonen av Telegrams medgrunnlegger Pavel Durov i Frankrike.
Nå melder blant andre BBC og The Register at Telegram tilsynelatende har gitt etter for presset og blitt noe mykere i kantene.
Endrer retningslinjene
I en melding lagt ut på nettopp Telegram opplyser Durov at de har oppdatert appens retningslinjer for å gjøre den mer medgjørlig overfor forespørsler fra myndighetene.
– Vi har gjort det klart at IP-adressene og telefonnumrene til de som bryter reglene våre kan bli overlevert til de relevante myndighetene som respons på gyldige, lovlige forespørsler, skriver Durov på sin egen Telegram-kanal.
Grunnleggeren mener at denne endringen vil demotivere kriminelle som benytter appen.
I det samme innlegget opplyser Durov også at et dedikert team av moderatorer har fjernet store mengder «problematisk» innhold som brukere hittil har kunnet finne med appens søkefunksjon. Dette arbeidet er blitt utført ved hjelp av kunstig intelligens, legger han til.
I de oppdaterte personvernreglene heter det nå følgende:
– Dersom Telegram mottar en gyldig ordre fra de relevante rettsmyndighetene som bekrefter at du er mistenkt i en sak som involverer kriminelle aktiviteter som bryter med Telegrams vilkår, vil vi utføre en juridisk analyse av forespørselen og kan utlevere din IP-adresse og telefonnummer til de relevante myndighetene.
Ville kun gi opp brukerdata i terrortilfeller
Den opprinnelige teksten, tilgjengelig via Internet Archive, gjorde det klart at det kun var i svært spesifikke tilfeller at denne informasjonen ville bli overlevert til myndighetene.
– Hvis Telegram mottar en rettskjennelse som bekrefter at du er terrormistenkt, kan vi utlevere din IP-adresse og telefonnummer til de relevante myndighetene. Så langt har dette aldri skjedd, heter det i den forrige utgaven av retningslinjene.
Telegram har lenge hatt et rykte på seg for å sette seg til motverge ved forespørsler om overlevering av data om brukerne, som har gjort at appen opptil flere ganger har havnet i trøbbel.
Da Durov ble pågrepet var begrunnelsen fra de franske myndighetene at Telegrams manglende moderering og samarbeid med myndighetene gjorde selskapet medskyldig i blant annet narkotikahandel og bedrageri.
I Sør-Korea har appen for øvrig blitt etterforsket for spredning av deepfake-porno.
Telegram har blitt en populær app blant personvernfokuserte brukere, og i et intervju med Financial Times tidligere i år opplyste Durov at appen nå har over 900 millioner brukere.