telekom
Alarmproblemene løst: Telia har endelig begynt 2G-stengingen i Finnmark
John Helland er direktør for Helse- og omsorg i Alta kommune. De har rundt 250 av trygghetsalarmene som ikke lenger virket som de skulle da Telias 2G-nett ble stengt i høst., men alarmene har nå fått simkort fra Telenor.
Foto: Astrid Krogh/ Alta kommune
Det er nesten fem måneder etter den opprinnelige planen, men nå har Telia begynt nedstengingen av 2G-nettet i Finnmark. Og denne gangen blir det stengt ned for godt.
Vi har nå stengt 2G i Gamvik, Karasjok, Hasvik, Tana, Vardø, Kautokeino, Loppa og Alta. Resten av Finnmark stenger etter planen mandag 16. mars, men vi venter på endelig tilbakemelding fra de kommunene som nå gjenstår, skriver informasjonsjef i Telia Norge, Ellen Cecilie Scheen i en epost til Digi.
Grunnen til at Telias 2G-nett i Finnmark ikke ble stengt som planlagt natt til 21. oktober i fjor, var at flere hundre trygghetsalarmer i flere kommuner sluttet å virke som de skulle da 2G-signalene forsvant.