telekom

Avtale om nytt nødnett signeres tirsdag

Alle de tre store teleoperatørene møter regjeringen for å signere en utviklingsavtale om nytt nødnett.

Nød- og beredskapsetatene skal ha nytt nødnett via de kommersielle mobilnettene. Nå skal konseptet for nødnett testes og utvikles i et samarbeid mellom en rekke aktører.
Nød- og beredskapsetatene skal ha nytt nødnett via de kommersielle mobilnettene. Nå skal konseptet for nødnett testes og utvikles i et samarbeid mellom en rekke aktører. Daniel Gauslaa / Forsvaret

Det er ingen overraskelse forbundet med at både Lyse/Ice, Telia og Telenor stiller opp når kontraktene for nytt nødnett signeres tirsdag.

Det som er interessant er hvordan oppdragene fordeles. Telenor har i årevis ønsket hovedoppdraget med nytt nødnett til nød- og beredskapsetatene, mens de to andre mobilnettene har argumentert for en likebehandling i en eller annen form.

Tirsdag får vi kanskje noe av svaret når digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung inviterer pressen til å overvære signering av en utviklingsavtale om nytt nødnett. Symbolsk nok skjer signeringen på Oslo politihus.

Historisk!

– Avtalen markerer et historisk steg i arbeidet med fremtidens nød- og beredskapskommunikasjon i Norge, skriver departementet i invitasjonen til pressen.

Under arrangementet blir det innlegg fra toppledelsen i de sentrale aktørene: Regjeringen, mobiloperatørene Lyse/Ice, Telenor og Telia, i tillegg til Nasjonal kommunikasjonsmyndighet, som har fått oppgaven med å lede arbeidet med det nye nødnettet. Representanter fra politiet, helse og brannvesenet deltar også.

Etter signeringen av avtalen blir det en utendørs demonstrasjon med politiet og i en politibil. Der blir det illustrert hvordan dagens nødnett fungerer i praksis, hvilke begrensninger det har, og hvilke muligheter nytt nødnett vil gi nødetatene. Det nye nødnettet vil kunne gi nødetatene bedre situasjonsforståelse gjennom deling av bilder, video og andre data i sanntid.

Powered by Labrador CMS