For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

telekom

Bortfall av tid og satellittnavigasjon koster minst 3,4 milliarder per uke

Hva skjer om vi mister kontakten med satellitter som gir oss korrekt tid, navigasjon og posisjon, som ESAs Galileo-satellitter på illlustrasjonen?
Hva skjer om vi mister kontakten med satellitter som gir oss korrekt tid, navigasjon og posisjon, som ESAs Galileo-satellitter på illlustrasjonen?

Det er kun de direkte kostnadene ved bortfall av tjenester for posisjonsbestemmelse, navigasjon og tidsbestemmelse som beløper seg til 3,4 milliarder kroner, skriver Menon Economics i en rapport som er laget på oppdrag for regjeringen.

Rapporten viser at satellittbaserte PNT-tjenester (posisjonsbestemmelse, navigasjon og tidsbestemmelse) i dag er en grunnleggende del av infrastrukturen i det digitale samfunnet. Anslaget på 3,4 milliarder kroner inkluderer ikke forsvarssektoren.

Digi Telekom har tidligere omtalt et forslag fra en arbeidsgruppe med medlemmer fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet og Justervesenet som foreslår å opprette en statlig tidstjeneste som skal sørge for at Norge har et jammesikkert system for fastsetting av nøyaktig tid. Forslaget består av ti atomur fordelt på fire lokasjoner i Norge.

Powered by Labrador CMS