telekom
Bulgaria har raskere 5G-nett enn Norge
På verdensbasis er både De forente arabiske emirater og Sør-Korea raskere.
Ookla er selskapet bak hastighetsmålingen Speedtest.net, og foruten å måle hastigheten på folks nettforbindelser, samler de naturlig nok inn en god del statistikk. En gang i kvartalet publiserer de en rapport om sine målinger, og de slapp nylig sine konklusjoner om 5G-nettet i Europa.
Bak målingene ligger data fra 84 ulike operatører i 31 ulike land.
Faser ut 3G, beholder 2G
Ooklas undersøkelser tyder på at teleoperatører i Europa faser ut både 2G og 3G i økende tempo, til fordel for 4G og 5G. Situasjonen i Europa er imidlertid mer kompleks enn i resten av verden, sier de.
– Europeiske operatører vil støtte 2G på kort sikt, og fase ut 3G i stedet. Årsakene til dette er langsiktige kontrakter med foretak som energiselskaper og bilprodusenter som trenger at 2G-nettverket vedlikeholdes, men også eCall-forpliktelser, det vil si nødsamtaler. Alle nye kjøretøymodelltyper godkjent fra 31. mars 2018 og solgt i EU er utstyrt med eCall, som bruker pakkesvitsjede tjenester på 2G/3G-nettverk, heter det i rapporten.
I Norge har både Telia og Telenor slått av 3G, og frekvensene overført til 4G og 5G (krever abo).
Vodafone UK har på sin side uttalt at de vil starte utfasingen av 3G i 2023, men fortsatt vil tilby 2G til 2030-tallet. Telefónica Deutschland har også uttalt at de vil øke hastigheten på 3G-utfasingen i deler av Tyskland, påpeker Ookla.
Noen mobiltelefoner vil imidlertid få funksjonalitet for å slå av 2G.
Bulgaria forbi Norge på 5G-hastighet
Ookla har også sammenlignet median 5G-hastighet i hele verden, og her er det Sør-Korea og De forente arabiske emirater som leder an, begge med over 500 Mbit/s. I Europa er det Bulgaria som ligger på topp – omtrent jevnt med Saudi-Arabia. Norge tar andreplassen i Europa, like foran Sverige. Dette er de landene som ender på 300 Mbit/s eller bedre, og like utenfor denne tetgruppen finner vi Kina, Kypros, Finland og Ungarn.
Telia Sverige raskest i Europa på 5G-opplasting
Median hastighet på 5G er imidlertid selvsagt ikke det samme som tilgjengelighet eller bruk av 5G, og her ligger Norge relativt langt bak.
Målt i prosent av befolkningen som har 5G-støttede enheter og som benytter det meste av sin tid med tilgang til 5G-nett, er det USA som leder med 50 prosent, like foran Nederland og deretter Sør-Korea.
Norge kommer et godt stykke ned på listen, med rundt 11-12 prosent, bak Frankrike og foran Slovenia. Danmark slår oss ned i støvlene med sine litt over 30 prosent, mens trøsten er at vi gjør tilsvarende med Sverige som har rundt 3-4 prosent, like bak Ungarn.
Telenor er raskeste tilbyder i Norge både når det gjelder opp- og nedlasting, mens i Sverige er bildet litt mer komplisert.
Hos broderfolket er det nemlig Telenor som er raskest på nedlasting, tett fulgt av Tele2. De to selskapene havner på henholdsvis tredje og fjerde plass i Europa-sammenheng.
I Sverige havner Telia på sisteplass (på topp 10-listen) på nedlasting, men en klar førsteplass når man ser på opplastingshastighet – en plass de faktisk også har på Europa-nivå. I Sverige slår de henholdsvis Telenor på andre og Tele2 på tredje.