telekom
Celerway får 25 millioner i EU-midler
– Bare de aller mest innovative får gjennomslag, sier Innovasjon Norge.
Norske Celerway produserer trådløse nettverksløsninger for kunder som har ekstreme krav til stabilitet og fleksibilitet, og nå får de omkring 25 millioner kroner i støtte fra EU.
Inside Telecom snakket med Celerway i 2020, da de fikk sin første store internasjonale kontrakt. Siden har pilene tydeligvis pekt oppover.
Foruten Celerway tilgodeses DigiFarm og deres landbrukskartløsning og Ocean Oasis, som lager ferskvann av saltvann. Til sammen mottar de tre selskapene omtrent 110 millioner kroner.
«Det er ordningen EIC Accelerator, under forsknings- og innovasjonsprogrammet Horisont Europa, som har gitt denne finansieringen til de tre innovative norske bedriftene. EIC regnes som et slags «Champions League» for bedrifter, og bare de aller mest innovative får gjennomslag», heter det i en pressemelding fra Innovasjon Norge.
Ikke øremerket, men kan heller ikke brukes helt fritt
Celerway kan ikke bruke pengene til hva som helst, sier daglig leder Audun Fosslie Hansen på telefon til Digi.
– Midlene er knyttet til spissing og utvikling av et produkt, men innenfor det har vi en viss frihet til hvordan vi kan bruke dem. Det nøyaktige beløpet er litt avhengig av euro-kursen, men det er omtrent 25 millioner kroner vi har mottatt fra EU.
Celerway jobber med raske og sikre løsninger for hjemmenettverk og nettilgang for mobilt arbeid. Deres hendige og mobile router gjør det raskere og sikrere å jobbe fra et annet sted enn et fast kontor, slik det har vist seg nødvendig de siste årene.
Drahjelp fra Innovasjon Norge
– Dette er svært gledelige nyheter og viser at det er høy grad av innovasjon i norsk næringsliv. Å få gjennom for en søknad hos EIC Accelerator er et uhyre trangt nåløye, og det er bare de aller mest innovative som lykkes. Gratulerer til Celerway, DigiFarm og Ocean Oasis med tilskuddene, og for at de også viser andre norske bedrifter at det er mulig å hente mye penger i EU-systemet, sier Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge.
I søknadsprosessen har Celerway og de to andre bedriftene fått drahjelp fra Innovasjon Norge i form av rådgivning og hjelp med å søke om støtte fra EU. Alle de tre bedriftene har tidligere også fått finansiering fra Innovasjon Norge i form av lån, tilskudd eller garantier.
– Vi ser på dette som en lagseier, sammen med klyngene, forskningsmiljøene og andre som bidrar til at slike bedrifter blir etablert. Det bekrefter viktigheten av et velfungerende økosystem. Når Innovasjon Norge og miljøene jobber sammen, kan vi få til store ting for norsk verdiskaping, sier Haugli.
EIC Accelerator
EIC Akselerator («European Innovation Council Accelerator») er en finansieringsordning i EU hvor små og mellomstore bedrifter kan søke om tilskudd på inntil 2,5 millioner euro og i tillegg egenkapital på inntil 15 millioner euro. Finansieringen fra EIC Akselerator går til banebrytende innovasjoner med et stort, internasjonalt vekstpotensial og med betydelig positiv effekt på miljø og samfunn. Kommer du gjennom nåløyet, får du finansiering, coaching og akseleratortjenester.
Ordningen finansieres gjennom EUs rammeprogram for forskning og innovasjon, Horisont Europa. Innovasjon Norge er nasjonalt kontaktpunkt for EIC Accelerator og bidrar med rådgivning i utviklingen av søknadene til EIC, pitching og trening i å svare på krevende spørsmål fra dommerpanelet i Brussel.