telekom
Datasenter-gründere saksøker Skatteetaten: – Autoritær praksis
Gründerne bak Troll og Tydal Data Centre reagerer kraftig på at Skatteetaten vil saumfare mobiltelefonene deres.
Haakon Bryhni, Lars Eivind Haugnes Naas, Robert Naas og Ge Song har saksøkt Skatteetaten for å hindre at skattemyndighetene får innsyn i mobiltelefonene deres. Det skriver Dagens Næringsliv (DN).
Skatteetaten anser mobiltelefonene som en del av virksomhetens arkiv, men det er datasentergründerne rivende uenige i.
– Det vi reagerer på er Skatteetatens krav om i tillegg å ta komplett speilkopi av våre ansattes private mobiltelefoner, inkludert bilder og kommunikasjon med barn og familie. Dette er praksis i autoritære samfunn vi ikke ønsker å sammenligne oss med, sier Haakon Bryhni til DN.
Han legger til at de ikke har noen motforestillinger Skatteetatens bokettersyn, og har overlevert all forretningsmessig kommunikasjon i regnskapssystemet, gitt etaten tilgang til selskapets skyløsninger, og en speilkopi av datamaskiner.
– Må ha mistanke
Saksøkernes advokat, Bettina Banoun i Wiersholm, vil ikke forhåndsprosedere saken overfor DN, men i et debattinnlegg i avisen nylig betegnet hun Skatteetatens praksis med å kopiere innholdet i folks mobiltelefoner som del av kontrollen etaten har med selskaper, som «rene fisketurer».
Hun mener at Skatteetaten må kunne vise til mistanke om straffbare forhold og ha en beslutning fra retten før den kopierer telefoner.
Hittil har imidlertid forsøk på å overprøve denne praksisen i rettspparatet, endt i Skatteetatens favør. Lakseinvestor Lars Måsøval har tapt mot staten i to runder i retten, og Høyesterett forkastet i forrige uke anken hans.
Haakon Bryhni og Lars Eivind Haugsnes Naas bygget opp datasenterselskapene Troll Housing og Tydal Data Centre. Selskapene ble i fjor kjøpt av Singapore-selskapet Bitdeer, som har flyttet fokuset fra kryptoutvinning til KI.