telekom

Første i telekombransjen: Eltel inngår samarbeidsavtale med Skattetaten

Deling av taushetsbelagt informasjon skal bekjempe arbeidslivskriminalitet. Fair Play Bygg håper telekom kan bli eksempelet på at nullvisjonen deres er mulig.

Eltel er det første telekomselskapet som inngår samarbeidsavtale med Skatteetaten for å bekjempe arbeidslivskriminalitet.
Eltel er det første telekomselskapet som inngår samarbeidsavtale med Skatteetaten for å bekjempe arbeidslivskriminalitet.

Gjennom samarbeidsavtalen skal Skatteetaten både dele informasjon som hindrer useriøse virksomheter å få kontrakter med Eltel, og bistå med å styrke Eltels interne rutiner og internkontroll. Skatteetaten vil også kunne gjennomføre kontroller hos Eltels underleverandører.

Divisjonsdirektør i Skatteetaten, Odd Woxholt, sier i en melding Eltel har sendt ut om avtalen, at denne typen samarbeid er helt nødvendig for at de skal lykkes i arbeidet med å hindre arbeidslivskriminalitet. De har lignende avtaler med en rekke private og offentlige oppdragsgivere.

Vil ha flere avtaler

– Vi er glade for at vi nå også får på plass samarbeidsavtaler i telekombransjen, ettersom vi vet at dette er en bransje med risiko for arbeidslivskriminalitet.

Vi er avhengige av å få med oss aktørene i bransjen dersom vi skal klare å begrense handlingsrommet til useriøse aktører. Dette er forhåpentligvis den første av flere slike avtaler for denne bransjen, sier Woxholt i meldingen.

I en epost til Digi legger han til at Skatteetaten er «i prosess» med et par andre selskaper i telekom-bransjen med mål om å inngå samarbeidsavtaler.

Gir tilgang til opplysninger

Avtalen mellom Eltel og Skattetaten kan oppsummeres i fire punkter:

  • Leverandører som vil inngå kontrakter med Eltel, må signere et fullmaktsskjema som gir Eltel tilgang til taushetsbelagte opplysninger i hele kontraktkjeden.

  • Eltel sender kryptert informasjon til Skatteetaten, for å få verifisert at leverandørene er registrert i riktige registre, og at de har overholdt sine skatte- og avgiftsforpliktelser.

  • Oppdages avvik, blir leverandøren bedt om å redegjøre for dette, og må eventuelt betale utestående skatter og avgifter hvis de vil legge inn anbud.

  • Leverandører som ikke innretter seg, blir gjort kjent med at de kan avvises fra fremtidige oppdrag.

– Vi ønsker et ryddig og bærekraftig arbeidsliv i bransjen vår, der alle har de samme rettighetene og mulighetene. Derfor vil vi bidra til bekjempelse av arbeidslivkriminalitet ved å inngå dette samarbeidet med Skatteetaten, opplyser Thor-Egel Bråthen, administrerende direktør i Eltel Norge.

Håper på ketchup-effekt

Eltel ble tidligere i år støttemedlem i Fair Play Bygg, en organisasjon som jobber for å bekjempe arbeidslivskriminalitet bygge- og anleggsbransjen, og kom i kontakt med Skatteetaten på et av Fair Play Byggs bransjeseminarer.

Fair Play Byggs talsperson, Lars Mamen, mener at avtaler som denne er et skritt på veien mot å oppfylle organisasjonens nullvisjon for arbeidslivskriminalitet i byggebransjen.

– Nå tror jeg at de fleste store aktørene i telekombransjen har fått øynene opp for Fair Play Bygg, og innen telekom bør det være mulig å oppfylle vår nullvisjon om akrim. Det er en relativt oversiktlig bransje, med oppdragsgivere og hovedentreprenører som har erkjent at det er en risiko for arbeidslivskriminalitet, sier han.

Grove eksempler

Mamen påpeker likevel at de avvikene fra lovverket som Fair Play Bygg har avdekket i byggenæringen, også forekommer i telekombedrifter.

– Vi har tidligere funnet eksempler på grove saker med lønnstyveri, skatteforhold og HMS-avvik blant underentreprenører i bransjen. Det er en utfordring at bransjen må hente så mye arbeidskraft fra utlandet, med de farene det medfører for utnytting av ansatte, sier han.

Fair Play Bygg begynte å jobbe opp mot telekom-bransjen etter en slik lønnstyveri-sak i 2022. Det foreløpig siste støttemedlemmet som er kommet fra bransjen etter det, er Agnoss, som er en relativt liten underleverandør.

Mamen forteller til Digi at de er i samtaler med flere telekombedrifter, inkludert netteiere, med mål om at de skal bli støttemedlemmer i løpet av året, og sier han nå håper på en skikkelig ketchup-effekt.

Powered by Labrador CMS