telekom
Frykter dyre forsinkelser: Gir 100 millioner ekstra til nytt nødnett
Skal brukes til testing og utvikling av nye løsninger.
Regjeringen foreslår i revidert nasjonalbudsjett å bevilge 100 millioner kroner ekstra for å styrke arbeidet med nytt nødnett.
Dagens nødnett, som har et landsdekkende nett med egne basestasjoner, skal innen utgangen av 2031 erstattes med et nødnett som bygges på de kommersielle mobilnettene i Norge, og vil få mange flere funksjoner enn dagens system, som i hovedsak støtter talekommunikasjon.
De første brukerne skal imidlertid etter planen ta i bruk nytt nødnett allerede i 2029.
Frykter forsinkelser
Digitaliseringsdepartementet skriver i budsjettdokumentet at tidsplanen for nødnettprosjektet er svært stram, og at forsinkelser vil ha svært høy kostnad.
De 100 ekstramillionene regjeringen nå spytter inn i nødnettprosjektet, skal ifølge meldingen Digitaliseringsdepartementet har sendt ut, brukes til å intensivere arbeidet med å teste og utvikle nye løsninger, og til å gi prosjektorganisasjonen tilstrekkelig kapasitet.
– For å kunne gjennomføre prosjektet i tide og få kontroll på viktige usikkerheter forut for investeringsoppstart er det behov for risikoreduserende tiltak som tidlig testing, utvikling og pilotering – samt å styrke prosjektorganisasjonen i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) og å styrke samarbeidet med brukerorganisasjonene, skriver Digitaliseringsdepartementet.
Ser etter nødnettdirektør
Regjeringen inngikk i mars i år en utviklingsavtale med de tre landsdekkende mobiloperatørene i Norge – Telenor, Telia og Lyse Tele (Ice) – som nettopp handler om å utvikle og teste slike løsninger.
– Et nytt nødnett skal tilby effektive tale-, video- og datatjenester, og bygge på den til enhver tid beste teknologien – som i dag er 5G-teknologi. Nå styrker vi dette arbeidet, sier digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung i meldingen.
Ansvaret for nytt nødnett ble i august i fjor flyttet til Nkom fra Direktoratet for Sikkerhet og Beredskap (DSB), og Nkom lyste tidligere i mai ut stillingen som avdelingsdirektør for nød- og beredskapskommunikasjon.
Denne stillingen skal lede Nkoms arbeid med å planlegge, gjennomføre og drifte nytt nødnett.