For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

telekom

Milepæl for nytt nødnett passeres nå

Eline Palm Paxal er avdelingsdirektør for nød- og beredskapskommunikasjon i direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB).
Eline Palm Paxal er avdelingsdirektør for nød- og beredskapskommunikasjon i direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB).

I en periode på rundt to-tre år fra 2028 vil brannfolk, ambulansearbeidere, politifolk, og andre innen nød- og beredskap, få en ny radioenhet på uniformen. Den kommer sannsynligvis til å se litt ut som en vanlig smarttelefon, for det nye nødnettet skal etableres i de kommersielle nettverkene. Altså i mobilnettene til Telenor, Telia og Ice.

Hvordan dette skal se ut og hvilke tjenester som skal kjøpes fra de ulike nettverkene, har ikke nødnettorganisasjonen bestemt seg for. Telenor ønsker at Nødnett velger en hovedleverandør – dem selv. Det er selvsagt ikke Telia og Ice nevneverdig enige om.

Uansett ønsker Nødnett å benytte alle de tre radionettene, både for å ha størst mulig dekning, men også å kunne bruke ett av dem når de andre to bryter sammen, enten det er på grunn av fysiske brudd eller programvarefeil.

Powered by Labrador CMS