telekom

Nkom ansetter egen «revisor» etter Telia-avsløringene

Nkom vil styrke arbeidet med å ettergå støtteutbetalingene til Forsterket ekom-programmet og ansetter en person som skal ha revisjon som hovedoppgave.

Sikkerhetsdirektør Svein Sundfør Scheie i Nkom er fornøyd med at forsterket ekom-revisjon ikke har avdekket ny alvorlige avvik, men Nkom styrker likevel revisjonsarbeidet sitt med en egen stilling.
Sikkerhetsdirektør Svein Sundfør Scheie i Nkom er fornøyd med at forsterket ekom-revisjon ikke har avdekket ny alvorlige avvik, men Nkom styrker likevel revisjonsarbeidet sitt med en egen stilling.

Nkom har bestemt seg for å styrke arbeidet med å ettergå at støttemidlene som betales ut til prosjekter i Forsterket ekom-programmet, brukes riktig.

I løpet av høsten kommer de til å lyse ut en stilling som vil ha revisjon av forsterket ekom som hovedoppgave, opplyser Nkoms sikkerhetsdirektør Svein Sundfør Scheie til Digi.

Etter at Nkom i høst oppdaget at Telia hadde fått utbetalt rundt ni millioner kroner for forsterket ekom-arbeid som ikke var blitt utført, hyret kommunikasjonsmyndigheten inn konsulentselskapet Analysys Mason til å gjøre en ekstern stikkprøve-revisjon av forsterket ekom-arbeidet i ti kommuner.

Rapporten som nå foreligger, viser at det er mindre mangler ved ytterligere tre av Telias prosjekter, men de er ikke alvorlige nok til at de har påvirket boten Nkom varslet at de vil ilegge Telia.

Avvik og observasjoner

Det ene avviket handler om at den påkrevde redundansen bare var delvis, i og med at den var bygget til samme punkt i regionnettet som den primære tilkoblingen. Et annet sted var arbeidene med å bygge ut redundansen ikke satt i gang da revisjonen ble gjennomført i mars i år. Den var imidlertid planlagt og bestilt.

Disse kommunene ble undersøkt

  • Sør-Varanger, Vadsø, Evje og Hornnes, Bygland, Grue

Analysys Mason har i tillegg gjort to observasjoner under de stedlige kontrollene som ikke er brudd på formelle krav, men som likevel betegnes som ikke optimale løsninger.

Den ene påpekningen gjelder et manglende gjerde rundt reservestrøm-løsningen til en Telia-basestasjon. Den andre er en forsinket kjøleløsning ved en av Ices basestasjoner.

– Ingen av disse avvikene er av samme karakter som de forholdene som har ført til reaksjoner mot Telia, sier Scheie.

Han opplyser at alle disse forholdene nå er utbedret eller i ferd med å bli det.

Den økonomiske revisjonen har ikke avdekket noe mislighold. Tvert imot dreier de eneste avvikene seg om at operatørene har hatt høyere kostnader enn det de har fått støtte for. Men avtalen med Nkom slår fast at utbyggerne i slike tilfeller må ta kostnaden selv.

– Behov for revisjonsarbeid

Det er til sammen ti kommuner hvor bruken av forsterket ekom-midler har blitt gjennomgått av Analysys Mason. I fem av kommunene er det både gjort en økonomisk revisjon og en fysisk revisjon med stedlig kontroll og intervju med teknisk personell. I de siste fem kommunene er det bare gjennomført økonomisk revisjon.

Både Telia, Telenor, Telenor Towers og Ice/Lyse-anlegg har vært omfattet av revisjonen.

Alle tiltakene Analysys Mason nå foreslår gjennomført, handler om tiltak som skal gjøre revisjonsarbeidet enklere i framtiden.

Det dreier seg om å innføre felles rutiner og formater på den økonomiske dokumentasjonen, innføre tydeligere retningslinjer for planleggingskostnader og utarbeide felles mal for sluttrapport og krav til dokumentasjon. Konsulentene anbefaler også at framtidige revisjoner bør omfatte alle kommuner med prosjekter i samme oppstartsår.

– Alle disse anbefalingene vil bli fulgt opp, eller er allerede innført, sier Scheie til Digi.

Han betegner rapporten som et godt stykke arbeid og mener det er positivt at den ikke har avdekket alvorlige avvik.

– Sier rapporten noe om hvor ofte det bør gjennomføres revisjon av prosjektene i Forsterket ekom-programmet?

– Nei. Men den viser at det er behov for revisjonsarbeid, og vi har allerede besluttet å øke innsatsen på revisjonen. I høst vil vi for første gang utlyse en stilling som skal ha revisjon som hovedoppgave.

Powered by Labrador CMS