For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

telekom

Ny mobil basestasjon gir Bø mobildekning

Her tester Telenor en mobil dekningsforlenger på Svalbard. Denne typen løsning blir nå benyttet for å gi midlertidig mobildekning via satellitt til deler av Bø kommune i Vesterålen.
Her tester Telenor en mobil dekningsforlenger på Svalbard. Denne typen løsning blir nå benyttet for å gi midlertidig mobildekning via satellitt til deler av Bø kommune i Vesterålen.

Uværet i Nord-Norge i julehelga slo ut både kraftforsyning og indirekte fibernett flere steder. Ett av sambandene som ble skadet var Nykvåg/Hovden i Bø i Vesterålen. Der mistet Telenor sambandet til basestasjonen sin på grunn av et brudd i et samband de leier via en sjøkabel.

Det forteller dekningsdirektør Bjørn Amundsen i Telenor til Digi Telekom. Telenor har i flere år utviklet en ny type mobil basestasjon, blant annet sammen med Forsvaret. Denne har de kalt MDF – mobil dekningsforlenger – og er en transportabel basestasjon med alt det tekniske utstyret i en robust kasse. I pakken er det også antenner, batterier og kabler.

Kommunikasjon fra basestasjonen til mobilnettet skjer via satellitt – siden fiberen er ødelagt. I tillegg kan MDF-en utstyres med en frittstående mast og eksterne antenner for å forbedre rekkevidden.

Powered by Labrador CMS