telekom
Ny studie: Ingen hjernesvulst fra mobiltelefonen
Etter studier av 250.000 mobiltelefonbrukere over 20 år er konklusjonen at det ikke gir økt risiko for hjernesvulst å bruke mobil.
Diskusjonen om eventuelle farer ved stråling fra mobiltelefoner og andre trådløse nettverk har pågått siden før mobiltelefonen ble allemannseie i 1993/94. Ifølge nettavisen DagensPS har både WHO og EU etterspurt undersøkelser med høy kvalitet på området.
Det er årsaken til at Cosmos-studien startet for nesten 20 år siden på initiativ fra det svenske Karolinska institutet og britiske Imperial College i London. Nå publiseres resultatene i Environment International og konklusjonen er entydig, ifølge DagensPS.
Den største frykten har vært at stråling fra mobiler kan gi kreft, men også andre plager. Deltakerne i Cosmos-studien kommer fra fem land og har fra 2007-2013 svart på spørsmål om hvordan de bruker mobilen. Seinere har personene blitt fulgt i kreftregistre for å registrere antallet som fikk hjernesvulst.
Kreftrisiko?
Spørsmålet har vært om de som bruker mobilen mye og i lang tid har større risiko for å få en hjernesvulst enn andre. Ifølge Maria Feychting, professor ved institutt for miljømedisin ved Karolinska og leder av studien, viser resultatene at de som har snakket flest antall timer i mobiltelefonen ikke har høyere risiko for å få hjernesvulst enn andre.
Undersøkelsen viser også at personer som begynte mobilbruken mer enn 15 år før undersøkelsen startet, ikke hadde høyere risiko for å bli syke enn de som hadde brukt mobilen kortere tid.
Forskerne sier undersøkelsen vil være et viktig bidrag til det vitenskapelige grunnlaget ved framtidige vurderinger av helserisiko ved mobilbruk. Frychting sier mer forskning trengs, rett og slett fordi mobilteknologien endres hele tiden.