telekom

Skygard-sjefen ber om fortgang i Nasjonal sky-prosjektet

Elise Lindeberg håper regjeringen i løpet av høsten kan si noe konkret om hva Nasjonal sky skal være.

Administrerende direktør Elise Lindeberg i Skygard håper regjeringen snart vil si noe konkret om hva Nasjonal sky skal være og hvordan framdriften i prosjektet blir.
Administrerende direktør Elise Lindeberg i Skygard håper regjeringen snart vil si noe konkret om hva Nasjonal sky skal være og hvordan framdriften i prosjektet blir.

– Skygard er bygget for å kunne huse Nasjonal sky, og hva Nasjonal sky skal være vil kunne innvirke på hvor Skygard kan planlegger utbygging og lokalisering av datasentre i fremtiden.

Det sier administrerende direktør Elise Lindeberg i Skygard til Digi.

Men etter at konseptvalgutredningen og den første kvalitetssikringsrapporten for Nasjonal sky-prosjektet kom i 2023, har det vært lite å høre fra Justisdepartementet om hvor langt man har kommet i arbeidet.

På spørsmål fra Digi sier Lindeberg at hun håper regjeringen snart vil komme med noe konkret i om hva Nasjonal sky skal være, hvilke data som skal lagres og hvordan framdriftsplanene for prosjektet er.

Fremdriften i Nasjonal sky-prosjektet

Behovet for en offentlig eid nasjonal skytjeneste har vært diskutert siden 2020, da Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM) i en risiko-rapport uttrykte bekymring for samfunnets avhengighet av et fåtall utenlandske skyplattformer.

I Hurdalsplattformen 2021 skrev regjeringen at de ville «utrede opprettelsen av en statlig skyløsning for lagring av offentlige data som helsedata, finansdata og informasjon om innbyggere og infrastruktur».

NSM fikk i mandat å gjennomføre en konseptvalgutredning (KVU), en grundig utredning av behov, mulige konseptuelle tilnærminger og samfunnsøkonomiske effekter.

Den ble levert i januar 2023. Etaten foreslo en statlig eid og driftet nasjonal sky, i tillegg til en kommersiell, lukket sky.

Etter en ekstern kvalitetssikring som var klar i juni 2023, landet regjeringen i november 2023 på at de kun ville ha en lukket, kommersiell tjeneste, ikke en statlig eid og driftet nasjonal sky med en ekstrakostnad på 6,5 milliarder kroner.

Høsten 2023 fikk NSM i oppdrag å sette i gang et forprosjekt.

For statsbudsjettet 2025 ligger det ikke en eneste øremerket krone til prosjektet. Departementet har valgt å legge arbeidet med Nasjonal sky inn i Program for felles IKT.

Utålmodig bransje

– Det er en utålmodighet i bransjen etter å få vite når man skal definere og starte opp Nasjonal sky. Regjeringen har en konseptvalgutredning de har sagt de skal ta tak i, og vi vil gjerne se mer fortgang i den prosessen, sier Lindeberg.

Digitaliseringsminister Karianne Tung (Ap) har varslet at regjeringen vil legge fram en sikkerhetsplan for digital infrastruktur i løpet av høsten, og Lindeberg mener Nasjonal sky bør være med i den.

– Jeg mener man bør begynne å se konkret på Nasjonal sky-prosessen i forbindelse med det planarbeidet og at regjeringen bør starte en mer aktiv dialog om hvordan Nasjonal sky skal utvikles, sier Skygard-sjefen.

– Det er en dialog vi ønsker å være en del av, for utformingen av Nasjonal Sky har mye å si for private aktører som oss.

Tirsdag sa Lindeberg til Digi at allerede før det første datasenteret deres settes i drift i Oslo nå i oktober, er Skygard i full gang med å vurdere nye lokasjoner og oppkjøp i Oslo-området. De vurderer også etablering av datasentre i resten av Norge.

Komplekst bilde

– Hvor stort Nasjonal sky blir, kommer an på ambisjonsnivå, hvilke virksomheter som omfattes og hvilke data man velger å å legge ut på en nasjonal skyplattform. Vi har ikke definert hvor mange datasentre som trengs for å huse Nasjonal sky. Men går man bredt ut, vil det trolig være behov for flere datasentre spredt på ulike steder i landet, for å oppnå regional autonomi med redundans når det kommer til kapasitet og muligheten til å gjenopprette data.

Lindeberg sier at oppbyggingen av Nasjonal sky også vil berøre mye annen infrastruktur, som strøm og kabler både til lands og på havbunnen.

– Det er et stort og komplekst bilde, og nå er det på tide at vi begynner å dukke ned i dette. Jeg håper regjeringen allerede i høst kan være mer konkret om hva de vil ha og begynne å snakke med bransjen om når og hvordan de vil ha det, sier Skygard-sjefen.

Digitaliseringsministeren sier til Morgenbladet at regjeringen er på god vei til å realisere en nasjonal skyløsning og skal teste det ut til høsten. Hun sier også at resultatet av prøveprosjektet vil avgjøre om det er et mål at all norsk data skal kunne lagres i en nasjonal sky.

Etter det Digi erfarer er det snakk om uttestinger i forbindelse med prosjektet «Felles IKT-løsning for departementsfellesskapet», som utviklingen av Nasjonal sky skal samkjøres med.

Powered by Labrador CMS