telekom
Staten tar over kystradiotjenesten fra Telenor
Nyttårsaften 2025 går Telenors kontrakt ut. Da får kystradiooperatørene ny arbeidsgiver etter nesten 120 år.
Fra 2026 skal staten selv drifte den maritime nødkommunikasjonen, som Telenor driver i dag. Når avtalen med Telenor utløper 31. desember 2025 vil Hovedredningssentralen (HRS) få ansvaret for tjenesten.
Det skriver justis- og beredskapsdepartementet i en melding.
Kystradiooperatørene som gjør jobben i dag vil bli overført til HRS. Departementet opplyser ikke hvor mange operatører som blir berørt, men skriver at radiooperatørene har vært samlokalisert med Hovedredningssentralen i Bodø og på Sola i mange år allerede.
– Redningssentralens ører
Kystradiotjenesten er en viktig kommunikasjonskanal for sjøfarende langs norskekysten. Norges to kystradiostasjoner i Bodø og på Sola er døgnbemannet med sertifiserte kystradiooperatører som mottar nød- og assistansemeldinger fra sjøfarende, og formidler meldinger til koordinerende redningssentral.
Justisdepartementet beskriver radiooperatørene som redningssentralens ører og stemme i redningsarbeidet til sjøs.
Justisminister Emilie Enger Mehl poengterer at Telenor – og tidligere Televerket – har sørget for maritim nødkommunikasjon på en god måte, men sier at når avtalen utløper neste år, er det naturlig at staten selv sørger for å drifte den maritime nødkommunikasjonen videre i tråd med internasjonale konvensjoner og avtaler.
– Forbedrer nødkommunikasjonen
Direktør ved Hovedredningssentralen, Jon Halvorsen, sier han er svært glad for at radiooperatørene nå blir en integrert del av Hovedredningssentralen.
– Det vil føre til et større kompetansemiljø, forenklede kommunikasjons- og informasjonslinjer og bidra til ytterligere forbedringer og videreutvikling av nød- og sikkerhetskommunikasjonen ved redningsaksjoner, sier Jon Halvorsen.
Også Telenor skriver at de mener det er fornuftig å etablere en ny løsning for Kystradioen når dagens kontrakt går ut, men leder for Telenor Kystradio, Terje Hammer, skriver at han er stolt over hvordan medarbeiderne hans har løst oppgaven med å håndtere nødkommunikasjonen langs Norges kyst.
– I snart 120 år har Telenor trygget folk til sjøs gjennom Kystradio-tjenesten. Årlig får mellom 5000 og 6000 fritids- og yrkesbåter hjelp gjennom tjenesten – fra Lindesnes til Svalbard, og oppdraget er blitt en viktig del av vårt samfunnsansvar.