telekom
Tampnet: – Vi hadde fått lov å legge kabel. Kommunen: – Rar misforståelse
Hvaler kommune mener det var opplagt at Tampnet måtte søke på nytt om å få legge undersjøisk fiber gjennom Ytre Hvaler nasjonalpark.
Hvaler kommune vurderer å ilegge Tampnet overtredelsesgebyr etter at selskapet har gravd ned en undersjøisk fiberkabel gjennom Ytre Hvaler nasjonalpark uten å søke kommunen om dispensasjon.
Daglig leder Cato Lammenes i Tampnet Carrier sier til Digi at de har gjort det kommunen har bedt dem om og at kommunen har gitt dem lov til både å grave ned den delen av Norfest-kabelen som går i hovedtraseen fra Stavanger til Oslo, og armen som går gjennom nasjonalparken til Capri ved Strömstad.
– Så etter Tampnets syn har ikke Hvaler kommune gitt tillatelse til bare én del av kabelen?
– Nei. Vi har fått tillatelse til begge deler, sier Lammenes.
Ville aldri spådd positivt vedtak
I e-postutvekslingen mellom Cecon Contracting, som bygger Norfest-kabelen for Tampnet, og Hvaler kommune skriver Cecon til lederen for kommunens byggesaksavdeling at de ber henne vurdere søknaden deres til kommunen, men bare for hovedkabeltraseen – som ikke går gjennom nasjonalparken.
Hanne Kristin Reitan Hermansen, som er enhetsleder for plan- og byggesaker i Hvaler kommune, svarer da at dette betyr at den opprinnelige søknaden trekkes og at omfanget reduseres. Hun ber så Cecon om oppdatert informasjon for å kunne ta stilling til den endrede søknaden.
– Det er ingen tvil om at traseen gjennom nasjonalparken ble trukket ut av prosjektet for å få behandlet hovedtraseen ferdig, sier Hermansen til Digi.
Hun forteller at da Tampnet sendte inn ny søknad – etter at kabelen var lagt – beklaget selskapet at de hadde misforstått.
– Jeg synes det er rart at Tampnet har misforstått dette, for det står jo ganske tydelig, sier hun.
Hun påpeker at også Miljødirektoratet, som opphevet avslaget styret for nasjonalparken opprinnelig gav kabelprosjektet, spesifikt skriver at denne dispensasjonen ikke erstatter krav om tillatelser etter annet regelverk, for eksempel tillatelse etter plan- og bygningsloven.
– Nå foreslår jo kommunedirektøren at kommunen vedtar å gi tillatelse til kabelen Tampnet har lagt. Kan kommunen i møter med Tampnet ha kommet til å si at dette var et sannsynlig utfall av søknaden, og at Tampnet derfor kan ha oppfattet søknaden som en formalitet?
– Det er ikke sannsynlig i det hele tatt at vi har sagt til Tampnet at de trolig ville få tillatelse. Vi vil aldri spå et positivt utfall i en sak som dette, som blant annet er avhengig av at det gjennomføres høringer og gis dispensasjoner, sier Hermansen.
Søknader og avslag
Tampnet søkte opprinnelig Hvaler kommune i november 2022 om å få legge sjøkabel i kommunen.
23. juni 2023 ble det klart at styret i Ytre Hvaler nasjonalpark sa nei til kabellegging gjennom nasjonalparken fordi det etter deres mening var i strid med verneinteressene i parken, hvor det blant annet er et stort korallrev.
29. juni søker Tampnet Hvaler kommune om å legge kabel i hovedtraseen som går utenom nasjonalparken.
7. august klager Tampnet nasjonalparkstyrets avslag inn for Miljødirektoratet.
5. september gir Hvaler kommune tillatelse til å legge kabel i hovedtraseen.
23. november opphever Miljødirektoratet nasjonalparkstyrets avslag. Begrunnelsen er den planlagte fiberkabelens betydning for vesentlige samfunnsinteresser.
14. desember sender Tampnet en oppdatert søknad til Hvaler kommune, om å få legge kabel i de samme traseene som i den opprinnelige søknaden fra 2022, altså også gjennom Ytre Hvaler nasjonalpark.
Da hadde imidlertid Tampnet allerede lagt kabelen. Det gjorde de i løpet av noen få dager i begynnelsen av desember.
Vil gi tillatelse
6. mars skal Hvaler kommunes utvalg for plan og byggesaker behandle søknaden fra Tampnet. Kommunedirektøren har innstilt på at kommunen gir tillatelse, selv om han i innstillingen skriver at han ser alvorlig på det han kaller et lovbrudd fra Tampnet.
Han begrunner det blant annet med at 27,2 av de 28,5 kilometerne kabelen går gjennom nasjonalparken, er områder hvor det er tillatt med trålfiske. Tampnet har gitt kommunen tilgang på videoopptak som skal viser at bunnen er svært skadet av dette fisket, og Miljødirektoratet har vurdert kabelens negative effekt på sjøbunnen som langt mindre enn skadene fra trålfisket.
Tampnet-kabelen er dessuten spylt omlag 1,5 meter ned i havbunnen, og det vil derfor medføre et nytt naturinngrep å skulle fjerne kabelen igjen.
Kabeltraseen skal ikke berøre korallrevet i området eller truede arter.
Derom Hvaler kommune vedtar å ilegge Tampnet overtredelsesgebyr, slik kommunedirektøren foreslår, vil størrelsen på gebyret ifølge byggesaksforskriften ikke kunne bli mer enn 400.000 kroner, sier Hermansen til Digi.
Unngikk svensk nasjonalpark
Cato Lammenes forteller at Tampnet også på svensk side av grensen har kommet i berøring med verneinteresser og at dette er grunnen til at man har valgt å føre kabelen i land på Capri litt nord for Strömstad.
– Vi ville egentlig føre den inn til Strömstad by for å treffe annen infrastruktur der. Men da ville vi vært nødt til å legge traseen gjennom Koster nasjonalpark, og det kunne forsinket prosjektet med opptil to år på grunn av saksbehandlingstiden for slike prosjekter, forteller han.
Det viste seg imidlertid at det lokale bredbåndselskapet Strömstanet har fiber i Capri som er god nok til at Tampnet kan bruke den som påkobling for å føre Norfest-kabelen videre på eksisterende fiber til Stockholm.