telekom

Telenor Norge etablerer ny sikkerhetsenhet

Et svar på stadig nye trusler og økt geopolitisk spenning.

Telenor Norge får nå en egen sikkerhetsavdeling, som etablerer et overvåkningsenhet som skal følge med på selskapets egen infrastruktur. Her et bilde fra Telenors operasjonssenter.
Telenor Norge får nå en egen sikkerhetsavdeling, som etablerer et overvåkningsenhet som skal følge med på selskapets egen infrastruktur. Her et bilde fra Telenors operasjonssenter.

Ragnhild Mathisen får ansvaret for den nye enheten som skal ledes av Christer Eneroth, og som skal rendyrke et sikkerhetsmiljø som utelukkende har ansvar for Telenor Norge. Mathisen er i dag leder for divisjonen «Corporate Affairs, Security & Wholesale» i Telenor Norge.

– Vi har det siste tiåret bygd et veldig sterkt sikkerhetsmiljø. Det har vi gjort fordi vi eier og drifter samfunnskritisk infrastruktur. Når den geopolitiske spenningen øker i tillegg til at vi har fått et mer komplekst sikkerhets- og trusselbilde, ser vi behovet for å styrke oss ytterligere på intern sikkerhet, sier Mathisen.

Den nye enheten innebærer også at det etableres en dedikert operasjonssentral, en CSOC – Cyber Security Operations Center. Den skal fokusere på Telenor Norges svært omfattende og komplekse IT- og telekominfrastruktur.

Ragnhild Mathisen har ansvaret for den nye sikkerhetsavdelingen i Telenor Norge. Foto: Håvard Fossen
Ragnhild Mathisen har ansvaret for den nye sikkerhetsavdelingen i Telenor Norge.

Skilles fra bedriftskundene

Dette betyr også at Telenors sikkerhetsovervåking til eksterne kunder vil skilles fra den nye enheten. Ifølge Mathisen skal omorganiseringen også styrke tilbudet om sikkerhet til kunder som bedrifter og organisasjoner.

Mathisen forteller at krigen i Ukraina blant mye annet har lært oss at det ikke bare er viktig å kunne oppdage og bekjempe digitale og fysiske angrep på infrastrukturen, men også ha planer og systemer for å opprettholde og gjenopprette tjenester om nettverket blir utsatt for virksomhetskritiske angrep.

Det er overvåkning av digital og fysisk sikkerhet som hennes nye enhet skal ta seg av. Den operasjonelle overvåkningen av infrastrukturen og IT-systemene er det fortsatt teknologi-avdelingen i Telenor Norge som har ansvaret for.

Navnet på den nye enheten er på engelsk «Security, Privacy & Business Continuity Management», som kanskje kan gjendiktes til «sikkerhet, personvern og forretningskontinuitet».

Bidrag til totalforsvaret

Telenor Norge ser dette som en måte å heve sikkerheten for tjenestene de leverer til kundene, samtidig som det styrker bidraget til totalforsvaret av Norge.

– Trusselvurderingene fra åpne kilder og e-tjenesten viser et mer alvorlig bilde enn vi har sett på flere tiår. Det må vi som leverandører av samfunnskritiske tjenester være bevisst. Samfunnet er avhengig av denne infrastrukturen. Det er derfor vi styrker oss på dette området nå, sier Mathisen.

Hun forteller videre at kunstig intelligens vil være viktig også i deres arbeid. Innen digital sikkerhet er det både en utfordring og en mulighet.

Bruker kunstig intelligens

– Trusselaktørene tar i bruk KI for onde hensikter, som både er vanskeligere å gjennomskue for kundene våre og gir oss dårligere tid til å lukke sårbarheter i vår infrastruktur, sier hun.

– Men det er samtidig en mulighet for oss i å bruke KI for å forbedre måten vi jobber på. KI er et kontinuerlig område for læring. Vi bruker det i dag til kundeservice, for å optimalisere nettverket og vi vil også trekke på AI-kompetanse i vårt arbeid med sikkerhet, sier hun.

Hvor mange som er involvert i sikkerhetsenheten har Telenor valgt å ikke si noe om – av sikkerhetshensyn. Men Mathisen sier de blir flere enn i dag med fokus på egen infrastruktur. Det skal gjøre det enda tryggere å være Telenor-kunde, både i det fysiske og logiske domenet.

Powered by Labrador CMS