telekom
Telenor skal samarbeide med Nvidia om kunstig intelligens: Bygger eget KI-senter
Kjøper utstyr for 100 millioner kroner første året og får tilgang til nytt Nvidia-utstyr før andre.
Telenor melder at selskapet har inngått en avtale med databrikkeprodusenten Nvidia som skal få fart på innføringen av KI-løsninger i hele Telenor-virksomheten.
Avtalen innebærer at Telenor det neste året skal kjøpe Nvidia-utstyr for om lag 100 millioner kroner og benytte seg av Nvidia-ekspertise innen kunstig intelligens, sky- og nettverksteknologi.
Men samarbeidet er langt mer vidtgående enn kjøp av utstyr, forteller Telenors informasjonssjef David Fidjeland til Digi.
Samarbeid over flere år
– Telenor har forsket på kunstig intelligens siden 2015 og har et dedikert team av forskere med doktorgrad i datateknikk, matematikk, fysikk og KI, som har utviklet flere avanserte KI-løsninger i Telenor. Nå slår vi oss sammen med Nvidia for å ta dette til neste nivå. De vil lære av oss og vi vil lære av dem, og dette samarbeidet vil bidra til å sette fart på Telenors KI-strategi. Med tilgang til den nyeste Nvidia-plattformen, i tillegg til deres økosystem av partnere, vil vi kombinere interne og eksterne ressurser for å akselerere utviklingen av KI i Norden, skriver han i en e-post.
Fidjeland skriver at avtalen vil medføre et tett og omfattende samarbeid som kommer til å strekke seg over flere år.
I meldingen Telenor har sendt ut, står det at Telenor og Nvidia skal samarbeide om å bruke KI til å skape nye samarbeid med oppstartsselskaper, etablerte virksomheter og offentlige instanser.
I tillegg vil Telenor lansere nye KI-løsninger i hele virksomheten, fra kundeservice til optimalisering av nettverk og interne driftsprosesser.
Selskapet skriver at KI-bruken vil gjøre det mulig å gjennomføre mer intern effektivisering og å forbedre tjeneste- og kundeopplevelser.
Fidjeland skriver til Digi at selskapet også vil fokusere på utvikling av nye produkter, men at det er for tidlig å si konkret hva slags produkter det er snakk om.
KI-løsningene vil først bli tatt i bruk i Norge, men Telenor skriver at de vil ta generativ KI i bruk i hele Norden.
Får siste nytt i Nvidia-utstyr
Samarbeidet innebærer også at Telenor får tidlig tilgang til siste nytt i Nvidia-utstyr.
Telenor skriver at selskapet får tilgang til den nyeste Nvidia-plattformen, bestående av både hard- og programvare. I tillegg får de utforske neste generasjon programvaredefinerte (SDN) nettverksløsninger drevet av Nvidias Aerial-programvare. Dette gjør det mulig for Telenor å dra nytte av 5G Ran- og KI-teknologier på én enkelt plattform.
Telenor har også lansert det de kaller sitt AI first-program, som skal sikre at selskapet bruker kunstig intelligens på en måte som ikke går på akkord med sikkerhet, etikk og bærekraft.
Telenor har tidligere meldt at de skal bygge flere datasentre i Oslo-området. De skriver nå at de med hjelp av Nvidia ønsker å bygge en egen og selvstendig nasjonal sky-plattform for KI.
Fidjeland utdyper litt om hva de mener med dette:
– Vi ser verdien av å ha en norskeid skyplattform som driftes på norsk jord, der kunstig intelligens er en av de sentrale driverne. Sammen med Nvidia vil vi altså utvikle KI-skyer med nasjonal kontroll i Norden.
Oppretter KI-senter i Norge
Telenor melder at de også planlegger å utvikle et KI-senter for Norden, som skal tilby KI-infrastruktur for oppstartsbedrifter, etablerte virksomheter og forskere.
Det planlagte KI-senteret skal bygges i Norge, og vil dra nytte av Telenors datasentre. Senteret vil bruke Nvidias KI-plattformer i sine løsninger, og skal blant annet støtte utviklingen av KI-applikasjoner.
Telenor skriver at de vil invitere akademia over hele Norge til samarbeid ved senteret. Målet er at samarbeidet skal bidra til økt innovasjon og KI-forskning.
– Vi gleder oss over å starte samarbeidet med Nvidia. Dette vil bidra til å akselerere overgangen vår til å bli et sky- og KI-basert selskap, sier Amol Phadke, konserndirektør og teknologidirektør i Telenor Group.