telekom

Telenor: Større problem med gravemaskiner enn stormen

Foreløpig har ikke stormen «Jakob» i vest gitt store problemer for Telenor.

– Vi har kommet langt med moderniseringen og robustifiseringen av nettet vårt, sier dekningsdirektør Bjørn Amundsen i Telenor Norge. Her er han på scenen under konferansen Telecom World i september 2024.
– Vi har kommet langt med moderniseringen og robustifiseringen av nettet vårt, sier dekningsdirektør Bjørn Amundsen i Telenor Norge. Her er han på scenen under konferansen Telecom World i september 2024.

Nasjonal kommunikasjonsmyndighet har hevet beredskapen foran stormen «Jakob», som traff vestlandet torsdag med enorme vannmengder, stengte veger og ødelagte bruer som resultat.

Myndigheten har bedt teleoperatørene ha en lav terskel for å rapportere om hendelser.

Digi Telekom har fått en rapport fra Telenors dekningsdirektør Bjørn Amundsen i morgentimene fredag. Der sier han at ingressen for Telenors del nesten kunne vært: «Gravemaskiner som graver der de skal, var et større problem for mobilnettet til Telenor enn ekstremværet Jakob».

Det poenget tar vi selvsagt gjerne som innledning til denne artikkelen.

Når vi spør Amundsen om det er arbeidet med å gjøre mobilnettet mer robust – eller flaks – som er årsaken til at nettverket har klart seg bra gjennom stormen, svarer han slik:

– Godt spørsmål. Jeg tror nok det er en kombinasjon. Vi har kommet langt med moderniseringen og robustifiseringen av nettet vårt. Vi har bygd mange ringstrukturer som gjør at brudd får mindre konsekvenser enn det ville hatt for noen år siden. Se på Odda, der en basestasjon er ute. Om vi ikke hadde ringstrukturer der, ville den dratt med seg flere basestasjoner, med konsekvenser for mobildekningen.

Han bruker Meråker som eksempel. Der ga et fiberbrudd store konsekvenser torsdag. Hadde moderniseringen vært kommet dit, med ringstrukturer, ville fiberbruddet fått mindre konsekvenser.

– Så svaret er: Primært nyter vi godt av robustifisering av nettet. Sekundært har vi kanskje hatt litt flaks, om vi kan bruke det ordet i det hele tatt når så mange mennesker er rammet av ekstremvær.

Nedenfor gir han en oversikt over problemene i mobilnettet akkurat nå.

Lite utfall på grunn av uvær – hittil

– Det har ikke vært noen større hendelser relatert til ekstremværet Jakob hittil for Telenor, men vi har drøye 10–15 enkelt-basestasjoner som er nede spredt rundt i fylkene. Disse utfallene er svært lite relatert til ekstremvær, skriver dekningsdirektøren.

Amundsen utdyper og forteller at i Meråker/Stjørdal gravde noen over en sentral føringsfiber som på det meste medførte at rundt 20 basestasjoner i aksen fra Stjørdal til svenskegrensen langs E14 i Meråker var berørt. Feilen oppsto 31. oktober klokken 13.20 og ble rettet klokken 23.00 samme dag.

I Samnanger kommune er det et utfall, der Telenor mistenker fiberfeil. Denne berører to basestasjoner og gir sterkt redusert til ingen dekning langs fylkesveg 5128 (Høysetervegen og Kvitingsvegen). Entreprenør er rekvirert for feilsøk, forteller Amundsen.

Også i Sogndal mistenker Telenor at fiberfeil påvirker sambandet til kunder på bredbånd. Men her er mobilnettet i liten grad berørt.

– Vi vet det har vært et jordras mellom Sogndal og Leikanger på Rv13. Entreprenør blir rekvirert for feilsøk, men vi er usikre på om de kommer seg inn i området, skriver Amundsen, som er fornøyd med at mobilnettet har klart seg bra i uværet.

I Odda, byen som er helt isolert på grunn av at veiene er stengt av uværet, er en basestasjon berørt, uten at det skal gi noen problemer for mobildekningen.

Powered by Labrador CMS