telekom
Telia vurderer nye personvernrutiner etter datainnbruddet
Lagrer fødselsdato på alle kunder, men kan komme til å slutte med det.
Etter datainnbruddet der blant annet informasjon om rundt 500.000 privatkunder ble stjålet, vurderer Telia nå hvilke personopplysninger de skal lagre. Det opplyser Telia Norges informasjonssjef Daniel Barhom til Finansavisen.
Han sier at omfanget av personopplysningene som lagres, er blant vurderingene som inngår i gjennomgangen selskapet har av datainnbruddet.
Blant personopplysningene som lagres om alle TV- og bredbåndskunder, er fødselsdato. Fødselsnummer inngår imidlertid normalt ikke i kundesystemet.
Når fødselsnummeret til rundt 900 kunder likevel er blitt eksponert som følge av datainnbruddet, skyldes det at de er innhentet for å håndtere konkrete kundesaker, sier Barhom
– Telia samler ikke inn fødselsnummer til sine TV- eller bredbåndskunder. For alle kunder har vi navn, adresse, telefonnummer, epostadresse og fødselsdato, poengterer han.
Barhom sier at enkelte kundeopplysninger lagres en periode også etter at et abonnement er avsluttet, for å oppfylle krav i bokføringsregelverket, eller i tilfelle det skulle oppstå en konflikt om levering av tjenesten.