telekom
Tung vil skru opp farten på sårbarhetsanalysene av telenettene
Åpner for å bevilge ekstramidler i revidert budsjett.
Da digitaliseringsminister Karianne Tung 26. september la fram regjeringens digitaliseringsstrategi, var gigabitbredbånd og rask mobiltelefoni til alle, mer robuste bredbånds- og mobilnett, og grundige risikoanalyser av telenettene i hele landet blant de fremste kulepunktene.
Hun påpekte at både den sikkerhetspolitiske situasjonen og ødeleggende uvær som følge av klimaendringene, var årsaker til at digital infrastruktur er en så stor del av strategien.
Da hun la fram Statsbudsjettet 11 dager senere var imidlertid nivået på bredbåndsstøtten og forsterking av telenettene knapt hevet med den forventede prisstigningen.
Men å få laget risiko- og sårbarhetsanalyser for alle regionene i Norge, er et prosjekt digitaliseringsministeren vil bruke penger på å gjennomføre raskere enn det fungerende Nkom-direktør John-Eivind Velure frykter det vil ta med nivået på bevilgningene hittil.
Kan komme ekstratiltak
I september sa Velure til Digi at det med dagens tempo vil gå fem til syv år å lage risikoanalyser for hele landet, og 20 år å fullføre Forsterket ekom-programmet. Han var klar på at det var viktig å få fart på arbeidet med å styrke ekomnettene.
Karianne Tung sier til Digi at regjeringen i Digitaliseringsstrategien har sagt at det også er noe de ønsker.
– Nå er vi ferdige med de fire nordligste fylkene, og er i gang med risikoanalyser for Innlandet og Buskerud. For å ta de fylkene som gjenstår er det viktig at vi får opp farta.
– Så må vi se, ut fra de funnene som blir gjort i analysene, se hvilke tiltak vi trenger å iverksette, og hva det koster. Det kan nok variere litt fra region til region.
– Men du mener også at farten må opp på produksjonen av rapportene?
– Farta må opp generelt, både for å sørge for at vi har en trygg og sikker digital infrastruktur generelt, og for at vi skal tette hull og gjøre forsterkninger i føringsveiene og nettet vårt.
– Tenker du at pengene til å få opp farta ligger i budsjettet du la fram i høst, eller ser du for deg at det kan komme ekstramidler i revidert budsjett til våren?
– Det er lagt en plan for hvordan man skal få laget risiko- og sårbarhets-analysene. Det vil nok være en kombinasjon av eksisterende budsjett – vi får se hvor langt det rekker – og eventuelle ekstratiltak for å komme opp i den farta, sier Tung.
Fiber til alle?
– Når du legger fram en digitaliseringsstrategi, så oppfattes det kanskje som at det skal komme ekstra penger. Men er målene i strategien satt etter dagens nivå på bevilgninger? Tenker du for eksempel at dagens nivå på bredbåndsmidler er høyt nok til å oppfylle regjeringens nye bredbåndsmål om gigabit i 2030?
– Det er helt avgjørende at vi har offentlig tilskudd til utbygging av bredbånd, der det ikke er kommersielt lønnsomt, og de bevilgningene har vært høyere enn noensinne under denne regjeringa. Men det er en balansegang.
– Hvis vi dumper to milliarder kroner på utbygging av bredbåndstilskudd i morgen, så risikerer vi at vi bruker offentlige penger også der det er kommersielt lønnsomt, og da ødelegger vi markedet, sier Tung.
Hun mener det er viktig å ha en god dialog med Nkom og markedsaktørene, for å sikre at pengene brukes effektivt, og for å tenke sammen om nye løsninger.
– Dette er et område hvor den teknologiske utviklinga går fort. Det kan hende at det er bedre måter å nå en gigabit på i 2029 enn det er i dag, sier hun.
– Men gigabit-målet gjelder vel selv om ikke den teknologiske utviklinga gjør det mulig å nå gigabit trådløst?
– Ja, det målet gjelder.
– Da blir vel gigabitmålet også et mål om fiber til alle innen 2030?
– Jeg har ikke lyst å sette likhetstegn mellom gigabit og fiber. Jeg ser jo sammenhengen du er inne på, ettersom fiber er den teknologien som gir gigabit i dag. Men vi har lagt teknologinøytralitet til grunn for å nå gigabitmålet. Om det løses med fiber, mobilt bredbånd eller satellitt i framtida, vil teknologiutviklinga avgjøre. Det tar strategien høyde for også.
Viktig med mål
Tung tror det nye bredbåndsmålet regjeringen har satt, vil påvirke farten mot gigabitsamfunnet.
– For meg har det vært viktig å sette et mål, for vi ser jo at målet om 100 megabit, har ført til at man har bevisst prioritert penger over statsbudsjettet for å nå det målet. Det gir en retning, og det gir en prioritering. Nå er vi omtrent i mål med 100 megabit, og da mener jeg det er viktig å løfte blikket og ta et nytt skritt.
– Da du åpnet Nkom-Agenda, sa du at du hadde en plan for finansiering av strategitiltak i årene framover. Vil det være større avtrykk av Digitaliseringsstrategien i statsbudsjettene framover enn det var i 2025-budsjettet?
– Det er i hvert fall min jobb å sørge for det.
– I hvilken grad vil strategien synes i størrelsen på bevilgningene i de framtidige budsjettene?
– Dette er en strategi som strekker seg fram mot 2030, og det vil helt klart være et stort digitaliseringsavtrykk på statsbudsjettet i årene framover, innenfor alle departement. Men jeg er veldig godt fornøyd med avtrykket i årets statsbudsjett også. Vi skal ta jafs hvert eneste år, og jeg syns 2025-budsjettet viser at vi har tatt ett allerede, sier Tung.
Hun peker på de 2,3 milliardene som ble satt av til nye digitaliseringstiltak, men også på flere eksisterende prosjekter i en rekke departementer.
– Det gjennomføres investeringer og moderniseringer i Altinn, og du har det som gjøres innenfor politiet. Langtidsplanen for Forsvaret har en veldig stor teknologi- og digitaliseringsbit i seg. Helsebudsjettet har det også. Digitaliseringen skjer langs flere spor, sier Tung.
– Kom digitaliseringsstrategien litt for tett på statsbudsjettet til å sette det avtrykket i budsjettet som du kunne ha sett for deg?
– Vi investerer tungt i digitalisering i 2025-budsjettet, og det er rekordhøy bevilgning til den samla digitaliseringa i Norge. Jeg mener at det å bevilge 2,3 milliarder kroner til nye digitaliseringstiltak er et betydelig løft.
Jeg er veldig fornøyd med at vi fikk lansert digitaliseringsstrategien. Det er nok ikke noen hemmelighet at vi hadde lyst til å bli ferdig med den litt tidligere. Men det tar den tida det tar å få ferdig et godt dokument, sier Tung.