telekom
Vil saksøke Telenor for 600 millioner: – Kravene er så gamle at de er foreldet
Telia mener de har krav på storerstatning etter at Telenor skal ha misbrukt sin dominerende markedsposisjon i en årrekke.
Telia kjemper nå for at søksmålet, hvor de krever 600 millioner i erstatning av Telenor, skal behandles av rettsvesenet. Den norske telegiganten mener søksmålet er langt på overtid.
– Vi er uenig i at Telia har krav på erstatning, og bestrider kravet i sin helhet. Telenor mener kravene uansett er så gamle, at de er foreldet. Det er dette tingretten nå skal avgjøre, sier pressesjef Anders Krokan til Digi om saken som behandles denne uka.
Milliardbøter
Det svenske teleselskapet påstår at Telenor har tatt seg altfor godt betalt da de videresolgte mobildata og fakturerte for simkort til en vesentlig høyere kostnad enn det kostet dem å levere tjenestene.
Det er på vegene av oppkjøpte Ventelo, Get, Network Norway, TDC Norge og Tele2 Telia nå prøver å kreve erstatning.
Selskapet mener Telenor skal ha misbrukt sin dominerende markedsposisjon i en årrekke.
Gjennom dommer fra Eftas overvåkningsorgan, Esa, og norske Konkurransetilsynet er det dokumentert at Telenor mellom august 2008 og juni 2014 påførte de oppkjøpte selskapene massive tap, hevder Telia.
Visste nok
For overtredelsene har Telenor blitt ilagt bøter på totalt to milliarder kroner av tilsynsorganene.
Stridseplet handler nå om Telias erstatningskrav er foreldet eller ikke. Skulle Asker og Bærum tingrett komme frem til at 600-millionerskravet er for gammelt, kan den svenske telegiganten se langt etter pengene.
– Telenor vil sammen med våre advokater fremlegge vårt syn på saken for tingretten, og forholder oss til den kommende prosessen og dommen. Vi har derfor ikke flere kommentarer, sier Krokan.
I sluttinnlegget sendt til Asker og Bærum tingrett argumenterer Telenors advokat, Kaare Andreas Shetelig, i Wikborg Rein at foreldelsesfristen begynte å løpe med en gang de nå Telia-eide selskapene fikk informasjon om overprisingen.
Mener rapport renvasker dem
Telenor mener brorparten av de oppkjøpte selskapene satt på nok informasjon allerede på starten av 2010-tallet, bortsett fra Get – som de mener ikke hadde god nok kunnskap før i 2016.
Men siden fristen før et erstatningssøksmål foreldes er tre år, er også Gets krav langt på overtid, anfører Telenor.
Telenor mener en rapport ført i pennen av konsulentselskapet, Menon Economics, fra 2023 beviser at Ventelo, Get, Network Norway, TDC Norge og Tele2 viste nok om saken til å prøve den retten før treårsfristen løp fra dem.
Telia påstår på sin side at de oppkjøpte selskapene ikke viste nok om saken til at de hadde sjans til å rekke fristen.
Helt urealistisk
Hadde selskapene krevd erstatning på starten av 2010-tallet, ville det vært helt urealistisk at kravene førte frem, argumenterer Telias advokat, Andreas Stang Lund, i Kvale i sluttinnlegget til tingretten.
Telia mener telemarkedet var for komplekst til at de kunne vurdere om søksmålet ville vunnet frem før fristen rant ut.
Det begrunner de med at det må omfattende og komplekse fagøkonomiske analyser til før sånne vurderinger kan gjøres. Det var det ikke mulig å få til før tiden løp fra de nå oppkjøpte selskapene.
– Flere av selskapene som Telia nå eier led tap som følge av Telenors brudd på konkurransereglene. Dette søker vi nå erstatning for, sier informasjonssjef Daniel Barhom i Telia Norge til Digi.
– Vi ønsker ikke å prosedere saken i mediene, og lar tingretten ta stilling til foreldelsesspørsmålet.
Chilimobil-saken
Telia viser blant annet til da Chilimobil saksøkte Telenor i 2020.
Den saken endte med at den lille mobilutfordreren satt med skjegget i postkassa siden de selv endte opp med å betale nærmere 13 millioner kroner til Telenor.
Chilimobil mente Telenors praksis førte til at de mistet tusenvis av kunder etter at den norske telegiganten økte simkortprisen deres fra 7 til 30 kroner.
– Vi føler vi har blitt lurt og ført bak lyset, sa Chilimobils daglige leder, Lars Ryen Mill, til Digi.no før søksmålet ble behandlet i Oslo tingrett i 2020.
Telenor-razzia
Dersom de nå Telia-eide selskapene hadde saksøkt Telenor før 1. januar 2011, ville den norske telegiganten blitt frifunnet, argumenter Telia videre i sluttinnlegget.
Telenors hevder at siden Konkurransetilsynet og Esa kunne fatte vedtak allerede i 2016 og 2020, kunne også Ventelo, Get, Network Norway, TDC Norge og Tele2 saksøkt dem mye tidligere.
Telia mener det er en feilslutning.
At Esa sikret seg omfattende dokumentasjon gjennom en uanmeldt razzia i Telenors hovedkontor på Fornebu en desemberdag i 2012, ga ikke teleselskapene automatisk tilgang til bevismaterialet slik at de kunne krevd erstatning raskere, oppsummerer de.