telemedia

Mobiloperatørene må betale for tv-støy

Post- og teletilsynet pålegger mobiloperatørene å betale for tv-forstyrrelser fra 800 MHz-båndet. Pengene skal dekke forbrukernes utgifter.

Frekvensene som mobiloperatørene får lov til å ta i bruk for 4G-teknologien LTE, er de samme frekvensene som TV-apparatene brukte da det analoge bakkenettet var i bruk. I verste fall kan dette føre til at TV-en din blir ubrukelig.

Problemet er likevel at de nye 4G-signalene som farer over frekvensbåndet som tidligere var reservert for TV-signaler, kan skape støy, eller såkalt interferens. Eldre TV-er tar ikke høyde for at frekvenser som tidligere ble brukt til TV-signaler plutselig skal brukes til noe annet.

De er på ingen måter beskyttet mot interferensen, snarere tvert i mot, de er bygget for å ta inn hele frekvensbåndet på en best mulig måte.

I mange tilfeller var en strikkepinne nok til å ta inn NRK i gamle dager, og med en så følsom mottaker sier det nesten seg selv at bruken av LTE-nettet kan skape et par spennende situasjoner.

LTE vil nemlig gjøre at TV-apparatene blir utsatt for et sterkere elektromagnetiske felt på disse frekvensene enn da disse ble brukt til TV-signaler.

Oppretter samarbeidsorganisasjon

Nå krever Post- og teletilsynet at det opprettes samarbeidsorganisasjon av de som får tildelt løyve på 800 MHz-båndet. Organisasjonen har som oppgave å håndtere eventuelle problemer som måtte oppstå med folks TV-dekning, og den skal også bestå av representanter fra TV-bransjen.

Men regningen for det hele blir altså sendt til dem som får løyve.

Underdirektør John-Eivind Velure i Post- og teletilsynet kan fortelle at det er krav både til operatører og brukerne:

– Har du tilfredstillende mottak nå, så skal du også ha det etter at nettet blir tatt i bruk til datatrafikk, forteller Velure.

Operatørene må betale

Om du opplever problemer, blir første steg på veien for å rette opp i dette et eget filter som settes inn i TV-installasjonen din. Regningen for dette blir sendt til dem som får løyve for bruk av 800 MHz-båndet.

For at du skal få den nødvendige hjelpen, er det et krav om at installasjonen din følger rådene fra NTV og Riks-TV. Har du en installasjon som ikke holder mål, nytter det med andre ord ikke å klage til organisasjonen med krav om at den skal ordne opp for deg.

Dersom det ikke hjelper med filteret, er det i utgangspunktet opp til den kommende organisasjonen å løse problemet, ifølge Velure. Det legges ingen spesielle føringer, annet enn at organisasjonen må ordne opp.

– Kan man da i ytterste konsekvens kreve en ny TV?

– Det kan tenkes ytterligere, kostnadseffektive tiltak. For eksempel endringer i selve nettet eller hjemme hos kunden, sier Velure.

Skulle du slite selv med et filter, er det altså neppe noen ny TV å få. Det er mer sannsynlig at operatøren faktisk endrer sendestyrke eller finjusterer antenneutstyret i 4G-nettet.

Powered by Labrador CMS