telemedia

Slik eksploderer bredbåndsbruken

NRKs kapasitetsbruk i bredbåndsnettet har vokst med tregangeren så langt i år. Under OL i London var trafikken enda litt høyere.

Bjarne André Myklebust sier NRK ser med spenning og interesse på hybrid-TV-løsningen.
Bjarne André Myklebust sier NRK ser med spenning og interesse på hybrid-TV-løsningen.

Da Netflix lanserte sist uke meldte Broadnet at kapasitetsbruken på internett raskt økte med 5-10 prosent. Tall fra både NRK og Telenor presentert under Telecom World onsdag gir ytterligere pekepinn på hvor raskt kapasitetsforbruket stiger.

Ved inngangen til året var NRKs forbruk av linjekapasitet på én petabyte med data i måneden.

- Under Ski-VM i mars passerte vi 2,5 petabyte data i måneden, mens OL i august ga ny rekord på 3,2 petabyte data i måneden, sier Myklebust.

Etter en tilbakegang i september, ligger volumet i oktober an til å passere 3 petabyte med data igjen, forteller Myklebust.

Han begrunner økningen i oktober - uten et datakrevende mesterskap - med at NRK har lansert nye apper og grensesnitt for web-tv. Samtidig har kanalen begynt å fronte tilbudet mer aggressivt utad, blant annet med reklamefilmer der Jon Almaas og Anne Rimmen er hovedpersoner.

OL i London slo alt

Også under sommerens OL i London så NRK et kraftig hopp i bruken, noe som blant annet kan tilskrives et langt bredere OL-tilbud med ni direktesendte, parallelle kanaler.

- Under siste OL så vi hvordan bruken skjøt i fart, og vi var opp i over 300.000 unike brukere samtidig, sier Myklebust.

Totalt førte tilbudet til mer enn en tredobling fra de forrige OL-ene:

  • Beijing 2008 - 4,1 millioner strømmede klipp
  • Vancouver 2010 - 4,6 millioner strømmede klipp
  • London 2012 - 15,7 milliarder strømmede klipp.

Norsk gallups strømmingsstatistikk forteller at NRK hadde en daglig dekning på 115.000 seere i snitt august, da OL ble arrangert. Denne var imidlertid høyest i vintermånedene da daglig dekning lå på om lag 150.000 seere i snitt.

Seertiden svinger mellom 40 og 60 minutter per dag per seer.

Spår 36 petabyte neste år

Myklebust regner med at totalforbruket av linjekapasitet vil stige fra 17 petabyte totalt i fjor, til 25 petabyte i år.

- Neste år har vi et forsiktig estimat på 36 petabyte, røper Myklebust.

Den kraftige veksten gjør at NRK nå er oppe i lagring av 77 petabyte med data på hver av CDN-ene.

- Det er ikke bare mer innhold, men også drevet av flere kvaliteter og høyere kvaliteter på innholdet, sier Myklebust.

I 2015 forventer NRK å ha doblet mengden lagret materiale til 150 petabyte data.

Powered by Labrador CMS