telenor

Laksefabrikk får innendørs 5G: – Det handler om å sko seg for fremtiden

Det lages mye data når tusenvis av laks skal fôres, slaktes, sløyes, veies og sorteres hos Sinkaberg Hansen i Trøndelag.

Telenor Norge-direktør, Birgitte Engebretsen flankert av fabrikkdirektør Eskil Laukvik (til venstre) og IT-ansvarlig Guttorm Johansen. De mener Sinkaberg Hansens laksefabrikk nå er skodd for fremtiden, og bør inspirere andre industribedrifter.
Telenor Norge-direktør, Birgitte Engebretsen flankert av fabrikkdirektør Eskil Laukvik (til venstre) og IT-ansvarlig Guttorm Johansen. De mener Sinkaberg Hansens laksefabrikk nå er skodd for fremtiden, og bør inspirere andre industribedrifter.

Telenor ruller ut 5G over hele landet, og nylig ble det satt opp en basestasjon på taket til Sinkaberg Hansens laksefabrikk i Rørvik i Trøndelag. Stasjonen gir 5G til mange på Marøya, men den har også gjort det mulig å gi fabrikken innendørs 5G-dekning.

Det er satt opp seks mini-basestasjoner i selve fabrikklokalene og fire i administrasjonsdelen. De ti basestasjonene er levert av Ericsson, og bruker deres Radio DOT-løsning til å gi hele fabrikkbygningen innendørs 5G-dekning med et anlegg som Telenor mener er det første av sitt slag i norsk industri.

– Med åpningen av dette anlegget skriver vi et nytt kapittel i norsk telekomhistorie, sa Telenor Norge-sjef Birgitte Engebretsen, som hadde tatt turen til Marøya for å være med på innvielsen.

Konsernleder for Sinkaberg Hansen-fabrikkene, Eskil Laukvik, tror den nye 5G-løsningen vil bety et stort løft for både tale og datastrøm mellom avdelingene internt.

– Skodd for framtiden

Sånn umiddelbart får ikke 5G-dekningen så stor innvirkning på lakseproduksjonen i fabrikken, men IT-ansvarlig Guttorm Johansen i Sinkaberg Hansen-konsernet sier til Inside Telecom at innendørs 5G gir lakseprodusenten en rekke muligheter som de nå går i gang med å utforske.

Ved normal produksjon behandles i snitt to laks hvert sekund - eller 7200 i timen, og fra laksen pumpes inn i fabrikken til den ligger pakket i kasser klar for å fraktes ut til kundene, er den innom mange automatiserte prosesser, forteller Johansen.

– Den skal blant annet sløyes, veies og sorteres, og det fører til veldig mye datadeling som må skje fort. I dag går dataene fra produksjonen via kabel, men med innendørs 5G på plass står vi mye friere til å implementere nye løsninger uten å måtte trekke stadig nye kabler. Dette handler om å sko seg for fremtiden, sier han.

Vil ha 5G på sjøen også

Johansen håper det ikke tar lang tid før også lakselokalitetene på sjøen har fått 5G-dekning, for mellom laksemerdene og anlegget på land går det også store mengder data. Flåter med opptil 16 merder overvåkes kontinuerlig fra et kontrollrom, og også fôringen av enorme mengder laks skjer fra land, mens operatørene observerer laksen på video i sanntid. Bildene er viktige, for operatørene ser når laksen blir mett, slik at de kan avslutte fôringen i rett tid. Det er bra både for bedriftsøkonomien og og miljøet rundt merdene.

7200 laks går gjennom fabrikken hver time. Prosessene fram til den er klar for utsendelse gjør det nødvendig å overføre store mengder data mellom avdelingene.
7200 laks går gjennom fabrikken hver time. Prosessene fram til den er klar for utsendelse gjør det nødvendig å overføre store mengder data mellom avdelingene.

I dag overføres videobildene via radiolink. Det fungerer greit, men ikke optimalt, forteller Johansen.

– Vi bruker retningsstyrte antenner, og selv med gyrostabilisert utstyr kan bølgebevegelser rundt merdene gjøre at bildene skurrer og hakker. Det er ikke noe som gjør at fôringen må stanses, men vi ønsker jo selvsagt å optimalisere drifta, sier Johansen.

Han legger til at 5G-dekning ute på merdene vil gjøre det lettere for de som har hele arbeidsdagen sin ved lakselokalitetene, også på andre måter. De trenger for eksempel datakapasitet for å delta på nettmøter i bedriften, og med veterinærer.

– Industrinett må bygges fra innsiden

Ifølge Telenor er 5G-anlegget på laksefabrikken til Sinkaberg Hansen et mønstereksempel på 5G som en tjeneste, og Telenor forventer at fremover vil stadig flere virksomheter følge lakseprodusenten, og installere tilsvarende 5G-anlegg.

– Industri som ser mobilnett som en viktig del av sin digitale infrastruktur, må etablere industrielle mobilnett fra innsiden. Dette rett og slett fordi industribygg som Laksefabrikken gir svært stor demping av mobilsignaler, slik at de sliter med å nå inn i lokalene. Innovasjonen som skjer her i Rørvik er noe som industribedrifter andre steder i landet bør la seg inspirere av, sier Birgitte Engebretsen.

Powered by Labrador CMS