telia
Telia med godt år for salg til bedrifter: – Mange har hatt mer effektive kundemøter
Telia opplevde fordeler ved at direktesalg ble flyttet til digitale flater, forteller HR-ansvarlig Per Øyvind Hansen, som selv har blitt bedre kjent med de ansatte gjennom skjermen under pandemien.
Enda et pandemipreget år går mot slutten, og Inside Telecom har bedt noen av de største teleselskapene om å oppsummere året og hvordan pandemien har påvirket dem. Per Øyvind Hansen, HR-ansvarlig for enterprise/bedrift i Telia Norge, forteller at det var en befrielse å komme tilbake på kontoret, og at mange hadde savnet det som er bra med å være der.
– Det er spesielt bra for de nyansatte å treffe de de ikke hadde sett før. Det styrker tilhørigheten å være en del av et fellesskap.
– Nå som vi har gått litt i feil retning igjen, kommer nok savnet av dette tilbake igjen for mange, sier Hansen.
Han tror selskapets splitter nye hovedkontor på Økern Portal i Oslo, der det er lagt opp til mer sosiale soner og samspill, har vært med på å gjøre det positivt for mange å komme tilbake.
Telia Norge har kontorer i Kristiansand, Bergen, Stavanger og Trondheim i tillegg til Økern Portal, og totalt 2300 ansatte i Norge inkludert butikkene.
Gjensynsglede
Hansen forteller at han selv savnet folk mer enn jeg trodde.
– I etterkant er det overraskende hvor fort du egentlig begynner å savne kolleger, som du ikke tenker så ofte på når du er på jobb. Savnet etter kolleger er nok for mange litt overraskende.
– I høstferien besøkte jeg de nye lokalene til regionkontoret i Trondheim, og traff en god kollega for første gang på to og et halvt år. Det var utrolig hyggelig og spesielt, forteller Hansen.
Han forteller at selskapet har fulgt nasjonale og lokale tiltak hele veien. I tilfeller der hjemmekontor gjør at man ikke får utført oppgaven sin, og den er kritisk for bedriften, har de ansatte vært på kontoret.
– Positivt for direktesalg
Hjemmekontorsituasjonen har ifølge Hansen også hatt noen positive effekter, blant annet på den delen av virksomheten som driver med direktesalg mot bedrifter.
– Vi var litt redde for at det kom til å slå ut negativt at kundemøtene ble utført digitalt, men det har det ikke gjort. I stedet har det kommet frem at det har hatt noen fordeler, sier han, og utdyper:
– Mange har kunnet gjøre mer effektive kundemøter digitalt enn fysisk. De slipper å måtte bruke tid på å reise et sted hele tiden, og kan i stedet koble seg rett opp på Teams. Det er mange logistikkmessige utfordringer hele veien når man bare møtes fysisk.
Telia i Norge har et stort antall ansatte som på den ene eller andre måten har direkte kundemøter, og som har gjort direktesalg på en ny måte siden pandemien, forteller Hansen.
– Vi har jo hatt et veldig godt år på dette området, altså enterprise. Selv med korona har vi nådd de målene vi har satt oss, og kanskje også bedre, sier han.
Enterprise er Telias divisjon ut mot bedriftskundene i Norge. Den består av to enheter: Telia Brand og Phonero.
Diskusjon rundt galende hane
Hansen forteller at han er litt overrasket over hvem som mislikte hjemmekontor mer enn andre, og som kommer og spør om de kan komme tilbake før. Han viser til at de hadde noen HMS-plasser for unntak for de som mistrivdes sterkt på hjemmekontoret.
– Noen personligheter som jeg trodde ville være tilpasningsdyktige til det, ga uttrykk for at de mislikte det. Men man vet jo ikke hvordan folk har det hjemme.
Hansen forteller at han har en praksis om å alltid ha på kameraet når han snakker med folk han ikke kjenner.
– Det kan være en positiv ting fordi man blir litt bedre kjent enn med bare telefonmøter, som var vanlig for noen ansatte før pandemien, sier han, og fortsetter:
– Man kommer hjem til folk i stua deres, ser hva de har på veggen og hører bikkja, på en måte man ikke ville ha gjort ellers. I noen møter var det en hane som til stadighet galte i bakgrunnen til ulike tidspunkter. Det ble en felles opplevelse det og. Jeg tror vår ansatt var eieren av hanen, og det kom opp en diskusjon om at naboen ikke var så glad i hanen. Da blir man bedre kjent.
Office first
Hansen forteller at Telia, i likhet med mange andre, kommer til å fortsette med en kombinasjonen av hjemmekontor og kontor etter pandemien.
– Mange føler at de kan være mer effektive og produktive og kan konsentrere seg bedre når de sitter hjemme. Men vi har lagt opp til dette med egne soner på Økern portal.
– Hadde vi sagt før pandemien at alle over natten skulle på hjemmekontor, ville folk trodd at vi ikke var riktig i navla, men det har gått veldig bra.
Likevel tror han det å treffe nye kolleger, ha et samhold og samarbeide er viktig for personlig utvikling hos de ansatte.
– Vi er sosiale vesener, og jeg tror ikke vi kommer til å få en heldigital arbeidshverdag, sier Hansen.
– Overskriften på dette for oss er «office first». Vi har troen på å møtes, men vil ha fleksible løsninger hvor ansatte kan ha hjemmekontor og arbeide fra andre steder, sier han, men understreker:
– I utgangspunktet ønsker vi at de vi ansetter fremover skal være tilgjengelige fysisk. Å ha én i Tromsø eller Roma og resten av teamet i Oslo, tror jeg ikke så mye på.
Selskapet har ikke gått for en 3+2-løsning for kombinasjon av kontor og hjemmekontor, som mange andre har, forteller Hansen.
– Vi har heller sagt at de i snitt skal være flere dager på kontoret enn hjemme. I tillegg har vi latt lederne, sammen med den enkelte ansatte og teamet, ta beslutningen, basert på oppgaver og hvem man samarbeider med.
Rutiner for hybridmøter
Selv om de nye kontorene på Økern er tilpasset det nye hybridkontoret, er det noen rutiner som gjenstår å etablere for å få det til å fungere optimalt.
– Vi må nok jobbe videre med å etablere rutiner for møtesituasjoner der noen sitter på kontoret og noen er med digitalt fra andre steder. Det krever litt av dem, spesielt de som sitter i det rommet, sier Hansen.
– Nå praktiserer vi at alle de som sitter i møterommet har PC-en og kameraet for de som er med digitalt. Diskusjonen går nok litt lettere mellom de som fysisk er i det rommet. Det må vi være bevisste på, sier han.