trøndelag

Trøndelag kommer endelig à jour: Lyser ut bredbåndsprosjekter for 124 millioner

Det vil gi bredbånd til rundt 1700 husstander. Og til sommeren blir det lyst ut prosjekter for et enda større beløp.

Når 2023 er omme, er trolig alle bredbåndsmidlene som er blitt bevilget til Trøndelag de siste årene, endelig blitt brukt til bredbåndsbygging.
Når 2023 er omme, er trolig alle bredbåndsmidlene som er blitt bevilget til Trøndelag de siste årene, endelig blitt brukt til bredbåndsbygging.

Trøndelag fylkeskommune har endelig fått lyst ut bredbåndsprosjektene i den såkalte Full bredde-pakken som måtte stanses i sommer da Telenor la fram nye adresselister som viste at mange av husstandene som skulle få bredbånd gjennom prosjektene allerede kunne nås med fast trådløst bredbånd.

Siden har kommunaldepartementet lagt fram en tilleggsordning som gjør det mulig å bruke tidligere bevilgede bredbåndsmidler også i bredbåndsprosjekter med de nye terskelverdiene som gjelder etter de oppdaterte statsstøttereglene i GBER-regulativet.

Tilleggsordningen omfatter også Full bredde-prosjektene, som er finansiert med Nkom-midler fra 2021.

1700 husstander får fiber

Dermed må ikke husstandene i prosjektet ha bredbånd med maksfart på 30 Mbit/s for å kunne bygges ut med statsstøtte. Alle med tregere bredbånd enn 100 Mbit/s kan bli med.

GBER – unntak for bredbåndsstøtte

GBER er en liste over tiltak som er forhåndsgodkjent av Eftas overvåkingsorgan ESA, og som man dermed kan iverksette uten å bekymre seg for om tiltaket bryter med EØS-avtalen. Grunnen til at man har utarbeidet et slikt unntak for bredbåndsstøtte, er at statstilskudd til bredbåndsutbygging i utgangspunktet er konkurransevridende og dermed ulovlig ifølge EØS-avtalen.

Så nå er prosjektene lyst ut på nytt, med mål om å gi rundt 1700 husstander 300 Mbit/s-bredbånd i stedet for 100 Mbit/s som var kapasitetsmålet i den første utlysningen, opplyser rådgiver Kjell Ivar Bye ved samferdselsavdelingen i Trøndelag fylkeskommune til Inside Telecom.

1700 husstander innebærer en gjennomsnittlig utbyggingskostnad på knappe 73.000 kroner per husstand.

Seks av prosjektene i den opprinnelige utlysningen viste seg å ikke være berørt av adresselistene til Telenor, og ble utlyst separat i fjor. I tillegg skal noen av prosjektene bygges ut kommersielt, og et par prosjekter er tatt ut av Full bredde-pakken for å finansieres med bredbåndsstøtten for 2022.

Dermed er det rundt 40 prosjekter som nå er lyst ut, til en estimert verdi på 124 millioner kroner pluss MVA.

Prosjektverdien kan høres frisk ut, tatt i betraktning at Trøndelag bare ble tildelt 23,2 millioner kroner av bredbåndsstøttepotten for 2021.

Forklaringen er at det er midler fra både 2019, 2020 og 2021 i prosjektporteføljen, og kommunenes andel av prosjektmidlene er også inkludert i prosjektverdien, forteller Bye.

Han sier at det også er mulig at midler fra 2022-tildelingen kommer til å gå inn i prosjektpakken. Det kan bli nødvendig dersom prisstigningen som er varslet innen blant annet gravearbeider, gjør finansieringen knapp – til tross for at flere kommuner ifølge Bye har tilleggsbevilget midler for å veie opp for det.

124 millioner kroner er den samme verdien prosjektene var estimert å ha da Full bredde-pakken ble utlyst i fjor sommer, selv om det nå er om lag 15 færre prosjekter i pakken.

Bredbåndsproppen går

Fristen for å levere tilbud er satt til fem minutter på midnatt den 10. mars. Med alle frister og prosesser som prosjektene skal gjennom i systemet, tror ikke Bye at utbyggerne vil kunne begynne å selge bredbånd til de inkluderte husstandene før i mai. Han tror likevel det vil være satt i gang graving i de fleste prosjektene i løpet av året.

Dermed ligger det an til en vårløsning for bredbåndsutbygging i Trøndelag i 2023. For i dag starter arbeidet med å planlegge dialogmøter mellom fylkeskommunen, kommuner og utbyggere om bredbåndsprosjektene som skal bygges for Nkom-midlene for 2022 og 2023 – etter at leverandørenes frist for å melde inn hvilke områder de er interessert i, gikk ut 27. januar.

Kjell Ivar Bye sier at Trøndelag kommer til å samle 2022- og 2023-prosjektene i én portefølje, og regner med at prosjektpakken er klar til å legges ut på anbud like før eller like etter sommerferien – i tråd med den framdriftsplanen Nkom legger opp til når de deler ut bredbåndsstøtten fra staten.

Har brukt alle gamle midler

Hvor stor verdi det blir på prosjektene i denne porteføljen, er det vanskelig å si noe sikkert om, sier Bye. Trøndelag fikk 37,6 millioner kroner i bredbåndsstøtte for 2022 og 49,1 millioner i 2023. I tillegg kommer kommunenes og utbyggernes andel av prosjektene.

Bye sier det er vanskelig å estimere, men ser ikke bort fra at den samlede verdien av prosjektene som lyses ut i Trøndelag i år, bikker kvartmilliarden.

– Er det en «propp» som løsner nå?

– Vi har i hvert fall klart å jobbe inn et par år med etterslep, sier Bye. – Så i løpet av 2023 vil vi være a jour med utbyggingen, og kunne vente på nye bevilgninger i stedet for å sitte og brenne inne med bredbåndsmidler som vi har gjort hittil.

Powered by Labrador CMS