RESULTATERFINANS

33 prosent EU-toll på minne fra Hynix

EU har vedtatt å ilegge minnebrikker fra den koreanske produsenten Hynix en straffetoll på 33 prosent.

14. apr. 2003 - 08:34

Myndighetene i både EU og USA har gransket redningsaksjonen som førte til fornyet liv hos Hynix, etter at selskapet avviste oppkjøpstilbudet fra amerikanske Micron i våres. Et foreløpig amerikansk vedtak i begynnelsen av april kan legge grunnen der for en straffetoll på opptil 57 prosent.

EU-kommisjonen kunngjorde sin innstilling i går. Wall Street Journal siterer en kilde som sier at 33 prosent straffetoll vil gjøres gjeldende på minnebrikker fra Hynix, fra og med 25. april.

Kommisjonen mener, i likhet med USAs handelsdepartement, at aksjonen som berget Hynix i praksis er en form for ulovlig statssubsidiering, noe både Hynix og de sørkoreanske myndighetene sterkt benekter.

Det taiwanske nettmagasinet Digitimes.com meldte at amerikanske og europeiske minnebrikkekjøpere allerede var i ferd med å bytte fra Hynix til andre produsenter, og at straffetollen mot Hynix ville gjøre det mulig for konkurrentene å øke sine priser.

Det sørkoreanske bransjeorganet Electronic Times meldte i begynnelsen av april at Sør-Koreas samlede minneeksport falt med 15 prosent fra januar til februar i år. Hovedårsaken skal være et brått fall i DDR-prisen og sesongmessig variasjon. Publikasjonen slår likevel fast at problemene til Hynix vil ytterligere forsterke nedgangen i minneeksporten i månedene framover.

Den andre store sørkoreanske minneprodusentene, Samsung, er ikke rammet av amerikanske eller europeiske straffetiltak.

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra