For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

3g

3G-nettet er i ferd med å slukkes, men ennå er flere hundre tusen 3G-enheter i drift

Styringen av gatelysene i Oslo kommuniserer via 3G-modemer, og kan bli påvirket når 3G-nettet snart slukkes. Det er fremdeles mer enn 200.000 3G M2M-enheter i drift.
Styringen av gatelysene i Oslo kommuniserer via 3G-modemer, og kan bli påvirket når 3G-nettet snart slukkes. Det er fremdeles mer enn 200.000 3G M2M-enheter i drift.

Telia og Telenor er i full gang med å slukke 3G-nettene sine, men fremdeles er det flere hundre tusen 3G-enheter i drift rundt om i Norge. Mange av disse er såkalte M2M-enheter (maskin til maskin). Det kan for eksempel være sensorer som fjernstyres via mobilnettet.

De fleste slike M2M-enheter har innebygget fallback-funksjon, slik at de automatisk begynner å kommunisere på 2G-nettet når 3G-nettet slukkes. Men makshastigheten på datatrafikk i 3G-nettet er 190 ganger høyere enn i 2G-nettet (220 Mb/s mot 42000 Mb/s), og det er ikke derfor ikke sikkert 3G-enhetene kommer til å fungere like godt der.

I Oslo styres mange av gatelyktene via 3G-modemer som ble installert i 2012. Kontrakten om å skifte ut disse med 4G-rutere ble ikke inngått før nå i november, og ifølge den vil kommunen bruke 2-4 år på å gjennomføre utskiftingen. Dermed må styringssystemet kommunisere på 2G i flere år. Det kan føre til at ikke alt kommer til å virke som det skal, bekrefter overingeniør Siamak Vafa ved bymiljøetaten i Oslo kommune.

Powered by Labrador CMS