Påtroppende IBM-sjef Sam Palmisano varslet for tre dager siden at selskapet ville redusere arbeidsstokken. Siden har analytikere og finanspresse spekulert på hvor mange det kan dreie seg om.
Les også
I ZDNet het det i går at det burde forventes kutt på mellom 2000 og 32.000 arbeidsplasser. En annen analytiker ble sitert i Wall Street Journal dithen at 16.000 var hennes beste anslag, vurdert etter behovet.
IBM har ikke kommentert verken disse anslagene, eller opplysningen i Wall Street Journal om at det faktiske tallet ser ut til å bli 8000. Ifølge konsernets regnskap for første kvartal, falt inntektene med 11,8 prosent, mens utgiftene bare ble redusert med 3 prosent.
I tillegg til oppsigelser etter permitteringer på 8000, forhandler IBM med Hitachi om overføring av 17.000 arbeidsplasser innen harddiskproduksjon til et nytt fellesselskap.
Les også
Ifølge F***edCompany.com, kan det ventes forholdsvis flere reduksjoner innen Global Services enn innen resten av IBM. Global Services vokste med 14.000 årsverk i 2001, mens antall arbeidsplasser i IBM som helhet ble redusert med 3500 det året.