kunstig intelligens

Amazon lanserer KI-agent som kan gjøre shoppingen for deg på nettet

«Nova Act» skal uføre alle mulige oppgaver på vegne av brukeren.

Nova Act skal utføre mange oppgaver på nettet for deg, men enn så lenge er det bare utviklere som får leke seg med teknologien.
Nova Act skal utføre mange oppgaver på nettet for deg, men enn så lenge er det bare utviklere som får leke seg med teknologien.

En subkategori av KI-agenter som har begynt å vokse frem er agenter som er designet for å utføre oppgaver på egen hånd på nettet, som en slags «surfe-medhjelper».

Nå har teknologiganten Amazon også kommet på banen med sitt bidrag. På mandag avduket selskapet «Nova Act», en KI-modell som er laget for å gjennomføre handlinger inni nettleseren på vegne av brukeren.

Nova Act skal ifølge Amazon danne grunnlaget for en KI-agent som er genuint pålitelig og nyttig.

Lovende ytelsestester

Ambisjonen er å realisere en agent som kan utføre en lang rekke kompliserte oppgaver som krever flere skritt – slik som å planlegge et bryllup eller å øke bedriftens produktivitet – uten at mennesker er direkte involvert i prosessen.

For å oppnå dette har Amazon fokusert på å dele opp kompliserte arbeidsflyter i pålitelige, separate kommandoer som kan settes sammen til én omfattende arbeidsflyt.

Selskapet skryter av at Nova Act allerede har vist lovende egenskaper i ytelsestester beregnet på selvstyrte KI-agenter.

Modellen ble testet med det såkalte Screenspot-verktøyet, som måler en KI-modells evne til å tolke og samhandle med grafiske elementer og tekstelementer basert på tekstinstruksjoner i naturlig språk.

Her skal Noca Act ha gjort det bedre enn Open AIs CUA-agent (computer using agent) «Operator», som ble lansert i januar. Den skal også ha slått Anthropics hybridmodell Claude 3.7 Sonnet, som er utstyrt med avanserte agent-egenskaper.

Nova Act skal ha gjort det brukbart i et knippe ytelsestester for denne type KI-agenter. Foto: Amazon
Nova Act skal ha gjort det brukbart i et knippe ytelsestester for denne type KI-agenter.

En av flere

Amazons modell gjorde det også brukbart i GroundUI Web-testen, som måler modellens evne til å forstå og samhandle med grensesnittelementer på nettet. Her skal Nova Act imidlertid ha skåret litt lavere enn konkurrentene.

Det finnes et knippe andre viktige ytelsesverktøy designet for KI-agenter, som Nova Act tilsynelatende ennå ikke har blitt testet på, for eksempel den såkalte TAU Bench-testen (tool-agent-user). Denne måler effektiviteten og kvaliteten i komplekse interaksjoner mellom KI-agenten, verktøyene og brukeren i reelle scenarier.

Nova Act eksisterer ennå kun i en tidlig forhåndsutgave som en SDK rettet mot utviklere som ønsker å eksperimentere med modellen, og akkurat hva det hele munner ut i fra et forbrukerperspektiv er uvisst.

Utover Open AI og Amazon har også andre aktører kunngjort sine egne KI-agenter beregnet på selvstendig PC- og internettbruk, blant andre den norske nettleseren Opera. Ikke minst jobber også Google med tilsvarende løsninger.

Amazon har for øvrig seilt opp som en fremadstormende aktør på KI-feltet. På tampen av fjoråret kunngjorde selskapet at de har inngått et partnerskap med Anthropic om konstruksjonen av en diger KI-klynge som skal bestå av flere hundre tusen såkalte Trainium 2-brikker – den nyeste generasjonen av Amazons spesialdesignede KI-brikker.

Powered by Labrador CMS