AOpen, som i slutten av november lanserte et hovedkort for stasjonære PC som har støtte for Intels mobile Pentium M og Celeron M-prosessorer, lanserte i går halvfabrikatasystemet XC Cube EZ855, som også støtter disse prosessorene.
Målet med å benytte prosessorer beregnet for bærbare PC-er i stasjonære systemer, er å oppnå lavere varmeutvikling og dermed mindre viftestøy.
Den nye SFF-kuben (Small Form Factor) fra AOpen skal ha et maksimalt støynivå på 30 dB, men viftehastigheten er justerbar fra et Windows-program som følger med. Det samme gjelder klokkehastigheten til prosessoren.
_logo.svg.png)

Prosessorviften skal være vertikalt montert helt inntil et gitter på siden av kabinettet.
Kabinettet til systemet er utstyrt med en 275 watts strømforsyning og måler 200 x 320 x 185 mm. Det er utstyrt med én intern og én ekstern 3,5-tommer brønn, i tillegg til en ekstern 5,25 tommers brønn.
Systemet har blant annet flere USB 2.0 og Firewire-porter, Gigabit Ethernet og ett PCI-spor. Hovedkortet har innebygd grafikkløsning, men også et AGP 4x-spor.
Maksimalt støtter hovedkortet 2 GB PC3200-minne fordelt på to sokler.
Ifølge nettstedet Digit-Life.com, skal systemet komme på markedet i midten av desember til en på omtrent 290 euro. Brukeren må selv utstyre systemet med prosessor, minne og harddisk.