Forbrukerteknologi

Åpner nettbanken for smartmobiler

Nå kan Skandiabankens kunder betale regningene med smarttelefonen.

Harald BrombachHarald Brombach– Journalist
30. juni 2005 - 12:43

Skandiabanken lanserte i dag det selskapet kaller "PDA-banken", en versjon av nettbanken beregnet for lommedatamaskiner. Kundene skal fra PDA-en få tilgang til banktjenester som regningsbetaling, overføring mellom egne konti, saldo for bank- og fondskonti, kontoutskrift, forfallsregister og redigering av mottakerregister. Nødvendige telefonnumre for sperring av kort tilbys også på disse sidene.

Skandiabanken understreker at dette er den første utgaven av PDA-banken.

- Dette er et lite steg mot fremtidens bank, sier leder for Marked og kommunikasjon i SkandiaBanken Trond Erik Birkeland, i en pressemelding.

- De tjenestene vi nå har gjort tilgjengelig i PDA-banken, er bare begynnelsen på hva vi vil se kommer på mobile enheter. I løpet av relativt kort tid tror vi det vil være like vanlig å utføre sine banktjenester, søke lån, handle aksjer m.v. via mobiltelefonen/PDA som det er å gjøre det via en PC og Internett, fortsetter Birkeland.

Forutsetningen for å bruke PDA-banken, er en PDA eller mobiltelefon som har mulighet for oppkobling til Internett, og som har en skikkelig nettleser installert. En vanlig WAP-leser er ikke tilstrekkelig.

- Vi håper dette tilbudet blir godt mottatt hos våre kunder. Dette vil gi dem større frihet og valgmuligheter. Det er ikke vår oppgave å bestemme når kunden skal gå i banken, men å legge til rette for at kundene kan gjøre det fra hvor de vil, når de vil, avslutter Birkeland.

PDA-banken er foreløpig blitt testet med følgende PDA-er, Qtek s100, Qtek 9090, PalmOne Treo 600 og HP Ipaq 6340, men Skandiabanken skriver at også andre PDA-er og mobiltelefoner kan fungere.

For å benytte PDA-banken, må brukeren gå til nettstedet pda.skandiabanken.no med PDA-en. Brukeren blir bedt om å oppgi fødselsnummer og den samme PIN-koden som benyttes med den vanlige nettbanken. I stedet for å benytte et sertifikat, mottar brukeren et engangspassord i en SMS, som så må skrives inn.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Hvordan lage en stillingsannonse på Tekjobb?
Les mer
Hvordan lage en stillingsannonse på Tekjobb?
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra