BEDRIFTSTEKNOLOGI

BankID vil kjøre sitt eget løp

Men har innblikk i det Java-frie prosjektet til danske NemID, sier Hege Steinsland.

Hege Steinsland i BankID Norge forteller at organisasjonen har innblikk i hva danske NemID gjør i forhold til bruken av Java, men at det er flere av forholdene i Norge som er annerledes enn i Danmark.
Hege Steinsland i BankID Norge forteller at organisasjonen har innblikk i hva danske NemID gjør i forhold til bruken av Java, men at det er flere av forholdene i Norge som er annerledes enn i Danmark. Bilde: BankID
Harald BrombachHarald BrombachJournalist
30. jan. 2013 - 12:05

Danske NemID, en tjeneste som i stor grad fungerer som norske BankID, kunngjorde nylig at tjenesten vil gå vekk fra å bruke Java som klientplattform. Valget faller trolig på en JavaScript-basert løsning i stedet.

Også BankID Norge har nylig startet et prosjekt for å se om det finnes alternativer til den Java-baserte løsningen.

Digi.no har spurt Hege Steinsland, kommunikasjonssjef i BankID Norge, om beslutningene som gjøres i forbindelse med NemID på noe vis kan berøre BankID i Norge.

– BankID Norge gjør en selvstendig vurdering i sitt pågående prosjekt, hvor også bankene deltar. Det er flere forhold som er annerledes for norsk BankID. Noen av bankene som deltar i prosjektet har operasjoner også i Danmark så vi har godt innblikk i hvilke vurderinger som gjøres der, skriver Steinsland i en e-post til digi.no.

– Norsk BankID har allerede alternativer som ikke forutsetter Java. BankID på mobil er et eksempel. BankID-app for iOS er også lansert. BankID-app for Android kommer senere i 2013. Slikt sett er vi i ferd med å frigjøre oss gradvis fra Java og utgangspunktet er litt annerledes enn i Danmark, opplyser Steinland.

Det må legges til at verken BankID på mobil eller BankID-appen kan brukes på tvers av alle nettsteder som benytter BankID, eller sammen med alle mobilabonnementer.

– Den overordnede vurderingen i BankID Norges prosjekt, er om veien videre skal gå ytterligere i app-retning eller om vi skal basere oss på web-teknologi som ikke forutsetter Java. Det er mange aktører som i dag gjør strategiske vurderinger i dette spørsmålet, men samtidig er det ingen tydelig industritrend. Noen faller ned på den ene tilnærmingen og andre faller ned på den andre. Kanskje blir det kombinasjoner av app-teknologi og web-teknologi. Vi kan på dette tidspunktet ikke trekke en entydig konklusjon i retning web-teknologi, forklarer Steinland.

Hun legger til at BankID er en eID-løsning som tilfredsstiller offentlige krav på høyeste sikkerhetsnivå.

– Å tilfredsstille krav fra nasjonale myndigheter er essensielle i nye løsninger. Samtidig ønsker vi oss løsninger som ivaretar brukervennlighet. I prosjektet gjør vi vårt beste for å forene disse hensynene. Før vi kan snakke konkret om hvilke retning vi går, må vi være overbevist om at løsningene er sikre og brukervennlige nok.

Steinsland avslutter med å fortelle at uansett hvilke alternativer vi faller ned på må vi anta at også nye løsninger vil ha sårbarheter.

– Kampen mot trojanere og sårbarheter vil ikke være slutt med Java-frie alternativer. De vil bare anta nye former, sier hun.

    Les også:

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra