Kortnytt

Bare Staten får legge video på nett

Kinesiske myndigheter har et nytt utspill for å få kontroll over Internett-bruken.

4. jan. 2008 - 09:25

Hongkong (NTB-AP): Kinesiske myndigheter har bestemt at bare statlige selskaper får lov til å legge ut videoer på internett. Internettleverandører pålegges å rapportere videoer med tvilsomt innhold.

De nye reglene trer i kraft 31. januar, men ble omtalt av kinesiske mediemyndigheter på deres nettsider torsdag. Reglene er et nytt tiltak for å få kontroll med elektroniske medier.

Det er uklart hvordan reglene vil slå ut for nettleverandører som YouTube og andre som har tilgjengelige nettsider i Kina, men er basert i andre land.

Reglene fastslår at nettsider som legger ut videoer eller tillater at andre legger sine videoer ut via dem, må være statseide eller statskontrollerte. Flertallet av videoleverandørene i Kina i dag er private.

Det er forbudt å publisere videoer som omtaler statshemmeligheter, skader Kinas rykte, ødelegger den sosiale stabiliteten eller inneholder pornografi. Leverandører må slette eller rapportere slikt innhold.

– De som leverer videotjenester på internett, må tjene folket og sosialismen og overholde sosialistiske moralregler, heter det.

    Les også:

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra