Bedriftsteknologi

Bedre samvirke mellom Linux og Windows

The Samba Team annonserte torsdag versjon 2.0 av Samba. Samba gjør blant annet at Unix-maskiner sømløst kan brukes som skriver- og filservere i blant annet Windows-baserte nettverk. Blant nyhetene er enda bedre integrasjon med Windows NT.

Harald BrombachHarald Brombach– Journalist
15. jan. 1999 - 11:55

Samba er en gratis SMB- (Server Message Block) og CIFS-klient (Common Internet Filesystem) og server for Unix og andre operativsystemer. SMB er den protokollen svært mange PC-liknende maskiner benytter ved deling av filer og skrivere. CIFS er en videreutvikling av SMB og gjør det blant mulig å aksessere filsystemer også ved hjelp av web-baserte applikasjoner. Dette skal gjøre det mulig for grupper av brukere å arbeide sammen og dele dokumenter på tvers av Internett eller innen bedriftens private intranett.

Når utgave 2.0 nå har kommet, utgjør dette den første implementasjonen av domeneautentiserings-protokollen til Windows NT som ikke er laget av Microsoft. Dette gjør at Samba 2.0-serveren sømløst kan integreres i et eksisterende Windows NT-domene.

Administrasjonen av Samba skal nå være lettere å utføre. Samba 2.0 inneholder SWAT (Samba Web Administration Tool), et verktøy som gjør at Samba-serverne kan administreres via en nettleser fra enhver klient.

Samba 2.0 skal nå også være fullstendig kompatibelt med årtusenskiftet.

Ved hjelp av testverktøyet Ziff-Davis NetBench er Samba 2.0 blitt målt til å være verdens raskeste Windows-server. Serveren oppnådde en ytelse på fil-leveringen på 193 Mbit/s under en test hvor Samba 2.0 ble kjørt på en Silicon Graphics Origin 200 server med 60 Windows-klienter.

Samba er basert på fri kildekode og kan kjøres på en mengde Unix- og Unix-liknende operativsystemer, inkludert AIX, HP-UX, Linux, IRIX og Solaris, i tillegg til blant annet OS/2 og Amiga.

Alt er tilgjengelig på nettstedet til Samba (se peker nedenfor eller i margen til høyre).

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra