BPs borerigg «Deepwater Horizon» har preget nyhetsbildet siden katastrofen var et faktum den 20. april. Elleve arbeidere mistet livet i eksplosjonen og 17 ble skadet.
Oljekatastrofen som fulgte er en av tidenes verste, og hendelsen har siden vært under etterforskning. I forrige uke kom det frem at et meget viktig varslingssystem var avslått da ulykken inntraff.
Under en høring fredag fortalte lederen for riggens elektronikksystem, Mike Williams, om en rekke sikkerhetsmangler.

%2520og%2520Magnus%2520Oxenwaldt%2520.jpg)
Selv om overvåkningssystemene angivelig var operative var selve alarmutløseren deaktivert. Slik slapp arbeiderne å bli brydd med falske alarmer mens de sov, ifølge The Guardian.
Williams påpekte også at et datasystem som skulle overvåke boreriggen i lengre tid hadde hengt seg opp og krasjet. I flere måneder ble de rammet av det de ansatte kalte «blue screen of death».
- Systemet ga blåskjerm, noe som gjorde at ingen informasjon kom gjennom, sa teknikeren ifølge The New York Times.
Aftenposten omtaler dette i en sak lørdag, men viser samtidig at avisen trolig ikke kjenner begrepet:
«- Dataskjermen ble ofte helt blå, og ingen informasjon kom gjennom. Vi kalte den bare dødens blå skjerm, sa Williams i høringen.»
Blåskjerm bør være et kjent fenomen for alle med erfaring fra IT-bransjen. Blåskjermen er en feilmelding som dukker opp når en uopprettelig feil oppstår i Windows.
Det opplyses ikke hvor ofte dette inntraff, men ny maskinvare var bestilt for å erstatte det ustabile systemet. Selskapet hadde imidlertid ikke rukket å få på plass den nye løsningen før katastrofen skjedde, sa Williams under høringen.
Hvorvidt den defekte Windows-maskinen direkte bidro til ulykken virker foreløpig uklart, men det er ifølge Aftenposten på det rene at «systemet unnlot å melde fra om en skade på en sikkerhetsventil designet for å stenge oljebrønnen ved en mulig utblåsning».
Les også:
- [03.08.2010] Windows 7 har tatt igjen Vista