artikler
Cisco-ordre på 230.000 IP-telefoner
De to tungvekterne Bank of America og Ford Motor Co har inngått avtaler om å køpe henholdsvis 180.000 og 50.000 IP-telefoner fra Cisco. Dette er blant de aller største IP-telefon-avtaler i verden hittil.
Bank of America er tredje største bank i USA og skal rulle ut IP-telefoni og IP-svitsjer i 5800 filialer og kontorer i 29 delstater. Ifølge en pressemelding fra Cisco vil de bankansatte få tilgang til en rekke ulike applikasjoner og verktøypå selve telefonapparatene i tillegg til lav pris på taletrafikken.
Størstedelen av besparelsene ved overgangen til IP-telefoni ventes å komme fra enklere drift og administrasjon av bankens omfattende telefoniløsning.
Billigere drift
| Nils Ove Gamlem i Cisco Norge peker på at IP-telefoni erstatter en underskog av løsninger. |
— At 100.000 bankansatte nå får samlet sine talepostkasser på kun én plattform og integrert denne funksjonen med andre datatjenester, viser hvordan IP-telefoni gjør hverdagen enklere for både brukere og de IT-ansvarlige. Plattformen for talebeskjeder fra Cisco erstatter en underskog av løsninger som i liten grad kommuniserer med hverandre. Norske bedrifter har mye å hente her, sier Nils Ove Gamlem, ansvarlig for marked og forretningsutvikling i Cisco Systems Norge.
Til Wall Street Journal forteller banken at avtalen innebærer utskiftning av 362 tradisjonelle telefonsentraler, såkalte PBX'er. Ifølge analysehuset Dell'Oro Group var 31 prosent av samtlige svitsjer innkjøpt til telefoniløsninger i andre kvartal 2004 myntet på IP-telefoni. Tilsvarende tall i fjor var 17 prosent.
50.000 til Ford
Ford Motor Co. har inngått en avtale om implementering og drifting av 50.000 IP-telefoner. Kontrakten har en samlet verdi av 678 millioner kroner. Cisco CallManager skal benyttes for å styre IP-telefonien i selskapet.
Avtalen gjør Ford Motor til en av verdens største enkeltselskap innen IPT-bruk sammen med Bank of America og flyprodusenten Boeing. Sistnevnte inngikk nylig en kontrakt med Cisco om levering av 60.000 IP-baserte telefoner.
Ford har inngått avtalen om utstyrsleveransen med SBC Communications som skal basere nettverksløsningen på clustere bestående av Cisco CallManager. Clusterene vil settes opp i tilknytning til større datasentere. VoIP-systemet skal benytte Cisco-teknologien Survivable Remote Site Telephony (SRST) for å styre trafikken på rutere plassert på Fords ulike avdelingskontorer.