
Maskinen er tidligere omtalt i artikkelen Slik blir Compaqs nye tjenere fra 28. april i år. Kodenavnet er Photon.
Målgruppen er tjenesteytere innen Internett og applikasjoner, som gjerne trenger mange tjenere for sine kunders nettsteder og applikasjoner. Compaq tar opp konkurransen med blant andre Suns Netra T1-tjener, en én-prosessor Unix-maskin i samme høyde. Et av Compaqs viktigste salgsargumenter er en design som gjør det spesielt raskt å montere en ny tjener, og som gjør vedlikeholds- og kontrollarbeid spesielt enkelt.

Maskinen er tilpasset flere plattformer. Compaqs markedsdirektør har uttalt til amerikanske medier at man regner med at 75 prosent av dem vil kjøre Windows NT eller 2000, 20 prosent Linux og resten Novell Netware.

Prosessorutvalget omfatter inntil to Pentium III Flip/Chip-prosessorer i 800 MHz. Minnet er av typen SDRAMM og kan utvides til fire gigabytes. Minnebussen er av typen GTL i 133 MHz. Det er plass til både CD og diskett, og den interne diskkapasiteten er 36,4 GB. Ellers er det blant annet en integrert Smart Array kontroller og to PCI-spor, i henholdsvis 64 og 32 biter, samt to integrert nettkort i 10/100 Mbps.
Maskinen leveres med en rekke styringsverktøy og serviceprogrammer.
Les mer om Compaqs tjener-produkter:
IBM lager kobberprosessor for Compaq
Compaq lanserer drømme-tjeneren
En server så enkel at selv far kan installere den
Compaq lanserer driftssystem for lagringsnett
Slik blir Compaqs nye tjenere
Skal bruke 4 milliarder på Linux og Alpha
Sun slår IBM, HP og Compaq
Compaq fikser 15.000 transaksjoner i sekundet