DAB-sjef forsvarer omleggingen

– Noe nedgang i lytting må vi regne med.

Bodø  20170111.
Lytterne i Nordland ble onsdag verdens første heldigitale radiobrukere da det riksdekkende FM-nettet ble slått av til fordel for DAB + 
Foto: Jan-Morten Bjørnbakk / NTB scanpix
Bodø 20170111. Lytterne i Nordland ble onsdag verdens første heldigitale radiobrukere da det riksdekkende FM-nettet ble slått av til fordel for DAB + Foto: Jan-Morten Bjørnbakk / NTB scanpix Bilde: Bjørnbakk,Jan-Morten
7. aug. 2017 - 08:50

Dab-sjef i NRK, Øyvind Vasaasen, forsvarer omleggingen etter negativ Dagbladet-måling.

Han sier alt tyder på at folk fortsetter å lytte til radio. Tidligere denne uken meldte Dagbladet at en meningsmåling gjennomført av Ipsos viste at tre av fem spurte var misfornøyde med dab-omleggingen.

Men Vasaasen sier til Dagens Næringsliv at publikum hadde funnet på noe annet å gjøre om de ikke likte alle de nye kanalene.

Han viser til de 1,2 millioner daglige lytterne kanalene har. – Norge har gått fra å ha fem riksdekkende kanaler til mer enn 30.

Kanalen NRK P1+ som ikke hadde eksistert uten dab, fikk raskt over 200.000 lyttere, sier Vasaasen.

Han er likevel ikke overrasket over resultatene fra undersøkelsen.

– Noe nedgang i lytting må vi regne med i et år hvor vi gjør tidenes teknologiskifte for radio, men så langt tyder alt på at nordmenn kjøper seg dab-radioer og fortsetter å høre på favorittkanaler sine, sier han og viser til at antallet lyttere som hører på radio hver dag er ned 2,8 prosent fra i fjor.

I løpet av august og september setter NRK opp nye sendere for å bedre totaldekningen. Kanalen sier at de også tar hensyn til tilbakemeldinger fra publikum.

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra