For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

maskinvare

Danske superdatamaskiner klare til å løse covid-19-oppgaver

Superdatamaskin ved Nationalt Genom Center i Danmark.
Superdatamaskin ved Nationalt Genom Center i Danmark. Nationalt Genom Center / Klaus Vedfelt

Minst tre danske superdatamaskiner er akkurat nå i ferd med å bli gjort klare til å regne på forskernes modellering og simulering av SARS-CoV-2. Det viser en spørreundersøkelse som organisasjonen DeiC har gjort blant universiteter i Danmark. DeiC koordinerer den nasjonale utviklingen av superdatamaskiner i Danmark.

Regnekraft kan vise seg å være et viktig våpen i kappløpet om å utvikle både vaksiner og medisin til behandling av covid-19. Akkurat nå er tid nemlig et helt avgjørende element i forsøket på å redusere kostnadene ved korona-pandemien. Jo raskere det utvikles vaksiner og behandlingsmetoder, jo færre mennesker vil dø av viruset – og jo raskere kan samfunnet gjenåpnes.

Derfor er mange superdatamaskiner som daglig brukes til vitenskapelige beregninger, særlig innenfor fysikk, astronomi, kjemi og biologi, blitt «inndratt» og satt til utelukkende å simulere SARS-CoV-2s oppførsel – og til å simulere hvordan pasienter forventes å reagere på forskjellige behandlingsmetoder og vaksiner.

Powered by Labrador CMS