Juss og samfunn

Datamaskiner i Senatet og Det hvite hus knyttes til hevnporno-nettsted

Datamaskiner i Senatet, Det hvite hus og den amerikanske marinen blir av en norsk analytiker koblet til deling av nakenbilder på et nettporno-nettsted i USA.

Det hvite hus (arkivfoto).
Det hvite hus (arkivfoto). Bilde: Wikimedia Commons
12. jan. 2018 - 08:56

Avsløringen viser at datamaskiner i Senatet, marinen, Det hvite hus og andre regjeringskontorer er knyttet til publisering av meldinger og bilder på internett-oppslagstavla Anon-IB.

Det samme nettstedet var i medienes søkelys i 2014 da det dukket opp nakenbilder av kjendiser. Avsløringen fikk kallenavnet The Fappening.

Denne gang dreier det seg om brukere på Anon-IB som legger ut bilder av navngitte nakne og halvnakne kvinner i sin omgangskrets i jakten på det som kalles «wins». Avsløringen er et samarbeid mellom amerikanske Daily Beast og VG.

– Dataene vi nå arbeider med ble innhentet og analysert for å skaffe oss bedre forståelse på hvem som sprer fornærmende bilder, og for å vise at dem som står bak, ikke bør ha noe håp om å være mer usynlige enn sine ofre, sier VGs sikkerhetsanalytiker Einar Otto Stangvik, som har utarbeidet en liste over flere hundretusener IP-adresser.

Det er imidlertid ikke slik at man ut fra IP-adresser kan slå fast hvem som har koblet seg opp mot Anon-IB. Det kan være ansatte, gjester og besøkende. Dessuten kan en eller flere hackere kan ha sendt sin trafikk via de offentlige datamaskinene for å få det til å se ut som om innleggene er lagt ut fra disse maskinene.

Imidlertid er ingen av IP-adressene tilhørende Senatet og Det hvite hus på noen kjent oversikt over datamaskiner som skal ha blitt utsatt for sikkerhetsbrudd, påpeker The Daily Beast.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.