Skal en tro Gallup-tallene, som ikke baserer seg på reelle trafikktall men 3.125 telefonintervjuer, falt den daglige Internett-bruken i Norge dramatisk fra januar til februar.
Antall personer som daglig bruker nettet i forhold til antallet som har nettilgang, falt fra 25 prosent i januar til 19 prosent i februar.
I tørre tall betyr dette at 106.000 færre nordmenn giddet å logge seg på nettet hver dag i februar sammenliknet med i januar, da 423.000 mennesker hevdet å være daglige web-surfere.
Artikkelen fortsetter etter annonsen.png)

annonsørinnhold
.png)

Ransomware kill switch: Slik stopper Zero Trust angrep
Norsk Gallup Institutt har ingen forklaring til nedgangen, men foreslår "en gryende influensa-periode" og vinterferie som plausible årsaker.
Øvrige nøkkeltall fra InterTrack for februar:
- Totalt har 1.653.000 nordmenn på 13 år eller eldre tilgang til Internett - en nedgang på tre prosent sammenliknet med januar.
- Nettilgangen øker svakt i skolene, mens tilgangen fra jobb og hjem viser nedgang.
- 488.000 husstander har Internett-tilkobling.
- Månedlig nettbruk faller med fem prosent i forhold til i januar, noe som er naturlig ettersom også tilgangen til nettet har falt.
- Flere tenåringer bruker nettet - 65 prosent av de mellom 13 og 19 år er regelmessige web-surfere.
- 27 prosent av de i aldersgruppen 40-59 år var på nett i februar, mot 33 prosent måneden før.