I filmbransjen heter det seg at lyden er halvparten av opplevelsen. Et surroundlyd-anlegg, også kalt 5.1-lyd, er derfor en hyggelig julepresang, for bruk sammen med både spill og film. Med et slikt anlegg raser jagerflyene inn bakfra venstre side og du hører at monsteret ligger i buskene foran deg til høyre.
Surroundlyd-systemene er blitt mye billigere i året som har gått. Men du må holde tunga vannrett i munnen, for her vrimler det av forkortelser, uttrykk og forskjellige standarder for plugger og overføring.
I utgangspunktet kan du velge et ferdig system med DVD-spiller, subwoofer (bass-enhet) med innebygd forsterker og satellitthøytalere for filmfremvisning i stua. Men du kan spare penger og samtidig få et system du kan spille spill på. For stadig flere PC-spill kommer med ekte eller kunstig tredimensjonal lyd. Årsaken til at du kan spare penger er at mange allerede har en DVD-spiller i PC-en. I tillegg du et lydkort som gir surround-lyd og et surround-høyttalersett med innebygd forsterker. De finnes i mange prisklasser, men du får dem ned mot 1000 kroner. |
Nettbutikker for harde pakker: |
Klikk på butikken og vinduet åpnes i nytt vindu: Prissøk hos hardward.no Komplett Mshop Databutikken Pcutstyr Mamoz Ihandel Spaceworld Psdata Multicom Tech Citri Startit |
De største settene fra bl.a. Creative har THX-sertifisering slik de største kinoene har, og gir effekter i 500 watt-klassen. På vanlig norsk betyr dette at du kan nestenkan løsne tapeten på veggen.
Les digi.nos tester av surround-høyttalere:
-
Ny lydstandard gir bedre surround-lyd
Monsterbass til kino og spill
Full kinolyd til en billig penge
Nå kan du kaste ut stereoanlegget


På nettbutikkene finner du komplette anlegg for stua med DVD-spiller til 3500 kroner. Et av de billigste høyttalersettene på
markedet er Creative Høyttaler Inspire 5.1 5100. Med fem satellitt-høyttalere og subwoofer med innebygd forsterker koster settet bare 700 kroner på flere nettbutikker. Prisene klatrer herfra og oppover til systemer som Logitech Z-680 og Creative Megaworks 550TXH til 3500 og 2800 kroner.
Du finner surroundlydkort og DVD-spillere til PCer til rundt 500 kroner hver på nettbutikkene.