JUSS OG SAMFUNN

Drøfter NSA-reformer med spionsjefene

Obama holdt råd i Det hvite hus.

Reformer i amerikansk overvåkning kommer til å bli kunngjort i en tale president Barack Obama skal holde til landets innbyggere senere i januar.
Reformer i amerikansk overvåkning kommer til å bli kunngjort i en tale president Barack Obama skal holde til landets innbyggere senere i januar. Bilde: Win McNamee/Getty Images/All Over Press
9. jan. 2014 - 07:44

President Barack Obama møtte onsdag sjefene for de amerikanske etterretningsorganisasjonene som ledd i arbeidet med å reformere NSA etter avsløringene til Edward Snowden.

    Les også:

Obama møtte sjefene for CIA, NSA, FBI og den samordnende direktøren for etterretning i Det hvite hus. Også visepresident Joe Biden og justisminister Eric Holden deltok.

Obama arbeider med planer om å bedre kontrollen over NSA, som har ansvaret for USAs elektroniske overvåking over hele verden. Utfordringen blir å balansere behovet for nasjonal sikkerhet med retten til privatliv.

Obamas medarbeidere sier at han brukte mye tid under juleferien på Hawaii til å vurdere nye restriksjoner på NSAs virksomhet etter at Snowden avslørte hvordan organisasjonen virker.

Han vil etter planen legge fram sine forslag til reformer i løpet av få uker, og iallfall før han holder sin tale om rikets tilstand 28. januar. (©NTB)

    Les også:

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra