Bedriftsteknologi

DVD-erstatning på 140 GB kan danke ut Opticom

C3D har nylig bekreftet sitt mål - å få ut en DVD-erstatning på opptil 140 GB i løpet av året. Masseproduksjonen skal starte i løpet av første kvartal 2001. Imens synes den norske konkurrenten Opticom å nøye seg med børsen.

Eirik Rossen
17. feb. 2000 - 05:18

Teknologien til det amerikanske selskapet Constellation 3D - tidligere utelukkende kjent gjennom forkortelsen C3D som stadig gjelder - ble grundig beskrevet på digi.no i fjor høst. Nettstedet til selskapet inneholder utfyllende materiale, blant annet hele dokumentasjonen som ble overlevert et femtitalls ledende aktører 30. november i fjor da FMD-teknologien ("fluoresecent multilayer disk" - disk med flere fluorescerende lag) ble demonstrert for første gang. Blant deltakerne var IBM, Dell, Apple, Sanyo, Panasonic, Ricoh, Quantum, Iomega og Imation.

Les:
Rasende billig lagring innen ett år
Ny lagringsteknologi gir 1 terabyte harddisk

7. februar kom selskapet med en høytidelig bekreftelse på at blant annet FMD-ROM-skiver på 47 til 140 GB skal lanseres i år og masseproduseres i løpet av første kvartal 2001. Lagringskort på 1 til 10 GB - på størrelse med kredittkort - er også en del av planen for 2000.


C3D har ansatt egne ledere som skal arbeide med lagringsbransjen for å opprette standarder for tre dimensjonal optisk lagring.

C3D har hovedkontor i New York, kontorer i Silicon Valley og i Florida, og laboratorier i Israel, Russland og Ukraina.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.