Tele- og mobilbransjen har kommet et viktig skritt lenger i arbeidet med LTE Advanced release 10.
Den kommende standarden skal gi mobilt bredbånd med overføringskapasitet på opptil én gigabit per sekund.
Følgelig er dette en standard som langt overgår ytelsen i LTE-baserte mobilnett, som Netcom lanserte i Oslo allerede i desember 2009, og nylig i ytterligere tre byer. Telenor og Netcom planlegger bred utrulling av LTE til hele landet i løpet av 2012.
.png)

Fredag kom telebransjen til enighet om de tekniske detaljene rundt arvtakeren, LTE Advanced.
Det skjedde under en konferanse i regi av standardiseringsorganet 3rd Generation Partnership Project (3GPP) i den taiwanske byen Taipei, ifølge IDG News. 3GPP forventer at standarden blir ratifisert under en konferanse i USA neste måned.
Det vil likevel gå lang tid før mobilbrukere får glede av fremskrittet. Trolig kan det ta opptil fem år før produsenter av mobiltelefoner og nettverk begynner å levere utstyr som støtter den nye standarden.
LTE Advanced er en av bare to teknologier som har fått merkelappen «ekte 4G» av den internasjonale teleunionen ITE. Den andre er WirelessMAN-Advanced, også kjent som Wimax eller IEEE P802.16m.