Bedriftsteknologi

Enitel ønsker å lage mobilnett

Enitel, E-verkenes teleselskap, ønsker å starte nytt mobiltele-selskap. Dermed hardner kampen om hvem som skal få lage de fire UMTS-nettverkene.

Einar Ryvarden
4. jan. 2000 - 10:33

I en børsmelding i dag morges flagger Enitel sin interesse i kampen om mobiltelefon-kundene. Etter oppkjøpet av Telia Norge sitter selskapet på de to viktigste brikkene for å lage mobiltelefon-nettverk: tomter til basestasjoner og et nettverk for å binde disse sammen. Telia hadde nemlig skaffet seg 250 tomter for plassering av mobiltelefon-basestasjoner, og nettverket har Enitel fra før.

Tomter til basestasjoner hadde Telia etter å ha fått en konsesjon til å lage et GSM 1800-nettverk. Men i fjor høst kuttet selskapet sine planer, trolig fordi Telia og Telenor hadde begynt med fusjonssamtaler.

Med børsmeldingen melder Enitel sine sterke kort i den kommende utdelingen av lisenser til å bygge UMTS-nettverk, arvtageren til GSM. Regjeringen vedtok rett før jul at man skal dele ut fire UMTS-lisenser. (Se artikkelen Konsesjoner kan tildeles innen høsten.)

Telenor og Netcom er selvskrevne kandidater, så da er det bare to lisenser igjen å konkurrere om. I tillegg til Enitel, er det bare Jernbaneverkets teleselskap Bane-Tele som har et nasjonalt linjenett.

Enitel sier at de ikke har tatt noen beslutning på å bli en selvstendig operatør - de vurderer også å leie ut linjenettet sitt til andre mobiloperatører. En mulig kunde er Netcom, som ikke har eget nett til å forbinde basestasjoner.

- Vi vurderer også serviceproviding i samarbeid med Telenor Mobil og/eller Netcom. Foreløpig har vi med andre ord ikke tatt noen beslutning om på hvilken måte vi skal drive mobiltelefoni, sier Øyvind Hauge, leder for integrasjonsledelsen i Enitel.

Enitel ser imidlertid mobiltelefoni som et viktig satsingsområde og et naturlig område for videreutvikling av selskapet.

- Dersom departementet på ny lyser ut den konsesjonen som Telia hadde for GSM-utbygging, finner vi det interessant og vil melde vår interesse, sier Hauge.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Hvordan lage en stillingsannonse på Tekjobb?
Les mer
Hvordan lage en stillingsannonse på Tekjobb?
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra